22-03-2023 17:15

Τοπική κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Οι Θρακομακεδόνες πήραν το ντέρμπι με τα Γλυκά Νερά και παρέμειναν στην κορυφή μαζι με 'Ανοιξη

Με ισοβαθμία στην κορυφή συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών μια αγωνιστική πριν το φινάλε την ώρα που η πεντάδα έχει ξεκαθαρίσει.

Οι Θρακομακεδόνες συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους καθώς επικράτησαν με 3-0 των Γλυκών Νερών. Σε ένα παιχνίδι που και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχες είχαν τον τρόπο να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και να παραμείνουν στην πρώτη θέση.

Δύσκολη νίκη και για τον ΑΟ Άνοιξης που εν τέλει επικράτησε με 3-1 του Αγίου Στεφάνου. Οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση όταν βρέθηκαν πίσω στα σετ με 2-0 αλλά το νικηφόρο σετ που κατέκτησαν δεν ήταν ικανό να οδηγήσει σε ανατροπή καθώς ο ΑΟ Άνοιξης βελτιώθηκε και πήρε τη νίκη και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με τους Θρακομακεδόνες.

Το Κολλέγιο Ντερή συνεχίζει τη θετική πορεία του αφού πέτυχε ακόμα μια νίκη και εξακολουθεί να βρίσκεται στην τέταρτη θέση. Κόντρα στον μαχητικό Καρέα το Κολλέγιο Ντερή έφτασε στο 1-3 και με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 42 βαθμούς.Έναν βαθμό πίσω βρίσκεται ο Απόλλωνας που με 3-0 ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Ο Απόλλωνας θα είναι στην πεντάδα ότι και αν συμβεί στην τελευταία αγωνιστική και αυτό δίνει την άνεση στην ομάδα να αγωνιστεί χωρίς πίεση στο επόμενο παιχνίδι.Νίκη για την ΟΠΕ Χαλκίδας στην έδρα του Χαλανδρίου με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 0-3 χωρίς ιδιαίτερη ευκολία καθώς ο ΓΣ Χαλανδρίου έκανε ένα καλό παιχνίδι.

Επίσης, νίκη με 3-1 πέτυχε και ο Τυφών κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου βελτιώνοντας λίγο περισσότερο τη βαθμολογική του συγκομιδή μια αγωνιστική πριν το τέλος.