17-03-2023 18:15

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών: Δύσκολες νίκες και ισοβαθμία στην κορυφή για Πανελλήνιο και Γέρακα

Με το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών να μπαίνει στην τελική ευθεία η αγωνία κορυφώνεται. ΟΦ Γέρακα και Πανελλήνιος ισοβαθμούν πλέον στην πρώτη θέση και όλα είναι ανοιχτά στις αγωνιστικές που απομένουν.

Νίκη με χαμένο βαθμό πέτυχε ο Πανελλήνιος απέναντι στον ΠΑΟ Κουκάκι. Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τον ΠΑΟ Κουκάκι που προηγήθηκε με 2-0 σετ και έβαλε δύσκολα στις φιλοξενούμενες. Ωστόσο με 20-25 στο τρίτο και το τέταρτο σετ ο Πανελλήνιος μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Στο πέμπτο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Πανελλήνιος ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος με 12-15 και έφτασε στη νίκη με 2-3 κατακτώντας δύο βαθμούς.

Την απώλεια βαθμού του Πανελληνίου εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦ Γέρακα της Μαρίας Γκαραγκούνη. Η Σχολή Μωραΐτη έβαλε δύσκολα στο Γέρακα με τα δύο πρώτα σετ να μοιράζονται στις δύο ομάδες. Ο ΟΦ Γέρακα μείωσε τα εύκολα λάθη και πίεσε περισσότερο από όλους τους τομείς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 1-3 και μαζί τρεις πολύτιμοι βαθμοί για την ομάδα του Γέρακα που τον οδήγησαν στην κορυφή μαζί με τον Πανελλήνιο.

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη πέτυχε ο Μελισσιακός στην έδρα του ΑΟ Λαγονησίου. Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές ο Μελισσιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-3 κερδίζοντας δύο βαθμούς στο κυνήγι της τετράδας και παράλληλα στέρησε βαθμούς από τον ΑΟ Λαγονησίου.

Εκτός έδρας νίκη με 3-1 πέτυχε ο ΑΟ Διονύσου απέναντι στην ΑΣ Σπάτων "Γαία". Παρά τη χαλάρωση του τρίτου σετ οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και πήραν τη νίκη που τους οδηγεί στους 40 βαθμούς όσους έχει και ο ΑΟ Λαγονησίου.Τη δεύτερη φετινή του νίκη πέτυχε η Κερατέα και μάλιστα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως η Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με 1-2 αλλά η Κερατέα έβγαλε αντίδραση κάνοντας την ανατροπή σε 3-2. παρόλα αυτά η Δάφνη Αγίου Δημητρίου παραμένει στην πεντάδα έχοντας απόσταση τριών βαθμών από τις ομάδες που ακολουθούν.

Τρίποντο και νίκη με 3-0 για την Ένωση Γαλατσίου κόντρα στον ΓΑΣ Χολαργού. Οι γηπεδούχες είχαν την υπεροχή και το εξαργύρωσαν κάτι που τους χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους.Νίκη στο τάι μπρέικ και για την Παλλήνη στην έδρα του Ιωνικού. Η Παλλήνη προηγήθηκε με 0-1 και με 1-2 αλλά ο Ιωνικός ανέκαμψε και τις δύο φορές. Στο τέλος, όμως, η Παλλήνη πήρε εκ νέου το προβάδισμα και αυτή τη φορά οριστικά επικρατώντας με 2-3.