14-03-2023 15:59

ΕΣΠΑΑΑ LIFE Β' εθνική Γυναικών: Νίκη θρίλερ για τον ΑΟΔΜ 3-2 τον μαχητικό Φοίβο με Βελισσάρη-Κατσιμάνη

H Δεξαμενή Μεταμόρφωσης μετά απο μια συγκλονιστική μονομαχία δύο ωρών, ήταν η νικήτρια με 3-2 (25-17,25-14,23-25,20-25,15-13) του ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Φοίβο Μελισσίων για την 20η αγωνιστική της LIFE Β εθνικής Γυναικών.

Οι γηπεδούχες της ‘Εφης Μαρτσουκάκη με το δίποντο αυτό παρέμειναν στην κορυφή αήττητες με 20 σερί νίκες και ξέφυγαν στο +6 (59-53β) από τον αντίπαλο τους, ενώ συμπλήρωσαν 2-0 νίκες στα μεταξύ τους ματς, τις οποίες θα μεταφέρουν στην τελική φάση των πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Αρχικά οι γηπεδούχες με περίπατο πήραν προβάδισμα στα σετ με 2-0 (25-17, 25-14) δίνοντας την εντύπωση μιας εύκολης επικράτησης. Στη συνέχεια είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η χαλάρωση της Δεξαμενής, η κατακόρυφη άνοδος των παικτριών του Στέλιου Ατσιδαύτη και η στήριξη των φιλάθλων του Φοίβου έφεραν την ισοφάριση σε 2-2 (23-25, 20-25) για τις φιλοξενούμενες με μπροσταρισες τις Κωτσιάκη, Κομίνη, Καραγκούνη, Γιαννακάκη, Μέγκου.

Το τάι μπρέικ ήταν δραματικό με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 10-10, 11-10 πέρασε μπροστά η Δεαξμενή ο Φοίβος ισοφάρισε σε 11-11 και πήρε προβάδισμα με 11-12 αλλά μέχρι εκεί.

Η έμπειρη πασαδόρος Μαρία Βελισσάρη που αγωνίστηκε με διάστρεμμα και η εκπληκτική 17 χρονη διαγώνια «μπόμπερ» Σίσυ Κατσιμάνη που τελείωσε το ματς με 27 πόντους, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, και με σερί 4-1 υπέγραψαν το τελικό 15-13 και ολοκλήρωσαν το θρίλερ με 3-2. Από τις νικήτριες πάλεψαν επίσης και η Ρόζα Αρμάου με 18 που είχε  πρόβλημα τραυματισμού και η Ιμπραχήμ με 14

.Τα σετ 3-2 (25-17,25-14,23-25,20-25,15-13)

Διαιτητές: Λιδωρικιώτη- Τουμπανάκης

ΑΟΔΜ (Μαρτσουκάκη): Βελισσάρη, Κατσιμάνη, Μαυράκου, Σπαντιδάκη, Αρμάου, Ιμπραχήμ, Υφαντή (λ), Μαραγκού.

Φοίβος Μελισσίων (Ατσιδαύτης): Μέγκου, Κομίνη, Καραγκούνη, Κωτσιάκη, Θάνου, Παπανίκα, Μολδοβανίδη (λ), Χαβιαρά (λ), Γερογιάννη, Γιαννακάκη, Δημητρακάκου, Γεωργακοπούλου, Ζαχαροπούλου

Η μάχη για την τετράδα

Με τρίποντο συνέχισε η Αθηνά Μαγκουφάνας που χωρίς προβλήματα έφτασε στο νικηφόρο 3-0 απέναντι στον ΠΑΚ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες είχαν υψηλή απόδοση με αποκορύφωμα το δεύτερο σετ το οποίο κρίθηκε στο 25-9 και διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση με απόσταση 12 βαθμών από τη δεύτερη και 7 βαθμών από την έβδομη.

Νίκη μεγάλης σημασίας πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος κόντρα στην Ένωση Βύρωνα. Παρότι οι ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ οι Νέοι Βύρωνος εμφάνισαν το καλό του πρόσωπο στη συνέχεια του αγώνα. Οι γηπεδούχες μείωσαν τα λάθη και αυτό οδήγησε στο 3-1 που διατηρεί την ομάδα στην τέταρτη θέση με 34 βαθμούς.

Έναν βαθμό λιγότερο έχουν οι Ίωνες που πήραν νίκη με ανατροπή στην έδρα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Το 1-0 μετατράπηκε σετ 1-3 κάτι που αλλάζει τις ισορροπίες στη βαθμολογία. Οι Ίωνες προσπέρασαν τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου ωστόσο και οι δύο ομάδες παραμένουν ζωντανές στο κυνήγι της τετράδας

.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον Παπάγου στην έδρα της Γκράβας. Το 0-2 μετά τα πρώτα σετ έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Παπάγου αλλά η Γκράβα είχε απάντηση. Με πολύ καλό τρίτο σετ αλλά και ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο τέταρτο σετ έγινε το 2-2. Ωστόσο ο Παπάγου ανέκαμψε και επικράτησε με 2-3 κατακτώντας δύο βαθμούς που τον διατηρούν σε απόσταση τριών από την τετράδα.

Ανατροπή πέτυχαν και οι αθλήτριες του Γιάννη Φάκα στη Νέας Μάκρη, καθώς είδαν αρχικά τη Νίκη Αμαρουσίου να προηγείται με 25-19 αλλά βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το παιχνίδι. Και τα τρία σετ που ακολούθησαν είχαν ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αλλά η Νέα Μάκρη τα κέρδισε και τα τρία φτάνοντας στο 1-3 και μαζί τους 20 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:20η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΕΣ Νέας Μάκρης  1-3 (25-19,22-25,20-25,20-25)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΠΑΚ Χαλανδρίου  3-0 (25-18,25-9,25-19)

ΑΕ Γκράβας - ΑΣ Παπάγου    2-3(13-25,24-26,25-18,26-24,11-15)

Νέοι Βύρωνος - Ένωση Βύρωνα    3-1 (25-20,18-25,25-14,25-22)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  3-2 (25-17,25-14,23-25,20-25,15-13)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - Ίωνες ΑΣΠ     1-3 (25-19,22-25,19-25,21-25)