09-03-2023 18:25

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Τεράστια νίκη των Θρακομακεδόνων και πρωτιά στην ισοβαθμία με Άνοιξη

Το ντέρμπι της κορυφής τράβηξε τα βλέμματα στην 19η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας. Πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας υπάρχει ισοβαθμία την ώρα που στην πεντάδα αρχίζουν να γίνονται πιο ξεκάθαρα τα δεδομένα.

Οι Θρακομακεδόνες ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος της βραδιάς αφού με 3-1 επικράτησαν του ΑΟ Άνοιξης. Σε ένα παιχνίδι λεπτομερειών που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχες είχαν πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις. Τόσο το τρίτο όσο και το τέταρτο σετ κρίθηκαν στην «τελική ευθεία» και εκεί φάνηκε ότι οι Θρακομακεδόνες είχαν τον τρόπο να επικρατήσουν και να πιάσουν στην κορυφή τον ΑΟ Άνοιξης.

Συνέχεια με νίκες για τα Γλυκά Νερά που με 0-3 πήρε τη νίκη επί του Χαλανδρίου. Χωρίς να έχει ιδιαίτερα προβλήματα και με μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ η ομάδα των Γλυκών Νερών δεν έμπλεξε σε περιπέτειες, πήρε ακόμα ένα τρίποντο και παρέμεινε στην τρίτη θέση.

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε χώρα ανάμεσα σε Απόλλωνα και Κολλέγιο Ντερή για την τέταρτη θέση. Το προβάδισμα του Απόλλωνα με 2-0 μετατράπηκε σε 2-2 από την ανάκαμψη του Ντερή. Ωστόσο οι γηπεδούχες έδειξαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο στο πέμπτο σετ και κατάφεραν να φτάσουν στο νικηφόρο 3-2.

Με αυτό τον τρόπο ο Απόλλωνας βρίσκεται πλέον έναν βαθμό πάνω από το Ντερή, στην τέταρτη θέση, ενώ το Κολλέγιο Ντερή παραμένει εντός πεντάδας.Τρεις βαθμούς μακριά από την πεντάδα βρίσκεται ο ΑΟ Καρέα που έφτασε στη νίκη με 3-0 επί του Κορωπίου. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η ομάδα του Καρέα έδειξε την ανωτερότητά της και πρόσθεσε τρεις ακόμα βαθμούς στη συγκομιδή της διατηρώντας τις ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφ.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Παρότι οι γηπεδούχες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα στα σετ η ΟΠΕ Χαλκίδας είχε καλύτερη εικόνα στη συνέχεια. Το 1-0 μετατράπηκε σε 1-3 και έτσι έφτασε τους 27 βαθμούς.Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου του ΑΣ Τυφών. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 1-3, παρά τη σχετική χαλάρωση του τρίτου σετ, και με 24 βαθμούς πλέον παραμένουν στη μέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:19η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΓΣ Χαλανδρίου - ΓΣ Γλυκών Νερών  0-3 (11-25,9-25,13-25)

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΟΠΕ Χαλκίδας  1-3 (25-19,23-25,15-25,14-25)

ΑΣ Τυφών - ΑΟ Αγίου Στεφάνου    1-3 (25-27,18-25,25-21,15-25)

ΑΟ Καρέα - ΓΣ Κορωπίου    3-0 (25-14,25-15,25-20)

ΓΣ Απόλλων - ΑΣ Κολλεγίου Ντερή    3-2 (25-19,25-10,19-25,22-25,15-12)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΟ Άνοιξης     3-1 (25-20,16-25,25-23,25-23)