09-03-2023 17:00

Life Β’ Εθνική Aνδρών ΕΣΠΑΑΑ: Aπόδραση Παγκρατίου από τους Αμπελόκηπους και άλμα δεύτερης θέσης

Νέα δεδομένα και πάλι στη βαθμολογία της LIFE Β’ Εθνικής των Ανδρών καθώς το Παγκράτι προσπέρασε την ΑΕ Αμπελοκήπων την ώρα που η Αγία Παρασκευή διατηρήθηκε στην πρώτη θέση.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Αμπελόκηπους και Παγκράτι ήταν το πιο ενδιαφέρον της αγωνιστικής καθώς ο νικητής θα έπαιρνε προβάδισμα στη βαθμολογία. Από το πρώτο σετ φάνηκε πως και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια.

Το Παγκράτι πήρε το προβάδισμα μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό πρώτο σετ και αυτό έφερε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να γίνει με μεγαλύτερη άνεση το 2-0. Στο τρίτο σετ οι Αμπελόκηποι εμφανίστηκαν και πάλι ανταγωνιστικοί και βελτιωμένοι αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντέξουν και να ολοκληρώσουν την καλή τους παρουσία φτάνοντας στο 0-3 και μαζί στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς.

Η Αγία Παρασκευή διατηρήθηκε στην πρώτη θέση αφού δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους μαχητικούς Ίωνες. Με αέρα φαβορί αλλά και συνέπεια σε επίθεση και υποδοχή η Αγία Παρασκευή κατέκτησε και τα τρία σετ με το ίδιο σκορ, με 25-20, και με νίκη 3-0 οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς.Καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε από νίκη πραγματοποίησε ο Ηλυσιακός. Κόντρα στην ουραγό ΟΠΕ Χαλκίδας ο Ηλυσιακός έδειξε ότι παραμένει σε καλή κατάσταση και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του. Μόνο το δεύτερο σετ μετατράπηκε σε ντέρμπι καθώς στα άλλα δύο οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι.

Με 3-0 ο Ηλυσιακός πέρασε στην τέταρτη θέση με 14 βαθμούς εκμεταλλευόμενος την ήττα του Οδυσσέα.Η Αθηνά Μαγκουφάνας, τέλος, πήρε νίκη με ανατροπή κόντρα στον Οδυσσέα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ με 25-21 αλλά από εκεί και έπειτα ακολούθησαν τρία σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Και στα τρία η Αθηνά Μαγκουφάνας είχε τον τρόπο να αντέξει την πίεση και να πάρει τα σετ κάτι που έφερε το τελικό 1-3 και τη νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:6η αγωνιστική

ΑΟ Οδυσσέας - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004    1-3 (25-21,23-25,23-25,23-25)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟ Παγκρατίου  0-3 (23-25,16-25,23-25)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - Ίωνες ΑΣΠ 3-0(25-20,25-20,25-20)

ΑΟ Ηλυσιακός - ΟΠΕ Χαλκίδας  3-0(25-17,25-23,25-12)