27-02-2023 19:28

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Life Β' Εθνική ανδρών: Χέρι χέρι στην κορυφή Αμπελόκηποι και Αγία Παρασκευή, απώλεια για Παγκράτι

Το θρίλερ κορυφής παραμένει στην LIFE Β’ Εθνική Ανδρών με το ρετιρέ της βαθμολογίας να μοιράζεται πλέον σε δύο ομάδες καθώς το Παγκράτι έχασε έδαφος και έμεινε έναν βαθμό πίσω από Αμπελόκηπους και Αγία Παρασκευή.

Κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας οι Αμπελόκηποι πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση. Το τελικό 0-3 , με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό 9-25 του τρίτου σετ, έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα του Παναγιώτη Μιχαλόπουλου διατηρώντας τα θετικά στοιχεία που εμφάνισε η ομάδα του και στα προηγούμενα παιχνίδια.

Νίκη με ανατροπή για την Αγία Παρασκευή απέναντι στον ΑΟ Οδυσσέα. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην Αγία Παρασκευή κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-23. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν πολλά κομμάτια του παιχνιδιού τους και παρουσίασαν καλύτερη εικόνα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Έτσι η Αγία Παρασκευή έφτασε στο νικηφόρο 1-3 και διατηρήθηκε στην κορυφή μαζί με την ΑΕ Αμπελοκήπων με 20 βαθμούς.Δύσκολη νίκη με ανατροπή και για το Παγκράτι. Η Αθηνά Μαγκουφάνας ξεκίνησε πολύ καλά, άντεξε στην πίεση του Παγκρατίου και εμφανίστηκε πιο προσεκτική στις λεπτομέρειες κάτι που έφερε το 2-0 στα σετ.

Εκεί ήταν που οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τα δεδομένα, πίεσαν περισσότερο από σερβίς και επίθεση και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι σε ισορροπία με 2-2. Στο τάι μπρέικ το Παγκράτι ολοκλήρωσε την ανατροπή και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 αφήνοντας έναν χαμένο βαθμό. Ωστόσο η ομάδα του Παγκρατίου στρέφει το βλέμμα της στην επόμενη αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει τους Αμπελόκηπους εκτός έδρας σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Πέντε σετ χρειάστηκε και ο Ηλυσιακός για να κάμψει την αντίσταση των Ιώνων. Οι γηπεδούχοι Ίωνες προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά αυτό δεν ήταν ικανό για να «αποτελειώσει» τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Ηλυσιακού παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο, ανέκαμψαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φτάσουν στο 2-3 πανηγυρίζοντας την τέταρτη φετινή τους νίκη.