20-02-2023 13:35

ΕΣΠΕΔΑ Αγόρια Κ21: Πρωταθλητής ο Φλοίσβος 3-0 τον Μίλωνα στον τελικό, με ΜVP τον Σπύρο Μπακοδήμο

Πρωταθλητής στα Αγόρια Κ21 Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α αναδείχτηκε ο Φλοίσβος, καθώς στο τελικό που έγινε στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Π. Φαλήρου, επικράτησε 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) του τυπικά γηπεδούχου Μίλωνα.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος και πείσμα για την κατάκτηση του τροπαίου. Στο πρώτο σετ ο τυπικά φιλοξενούμενος Φλοίσβος προηγήθηκε με 6-12, ο Μίλωνας μείωσε και πλησίασε στο σκορ 13-16, 17-20, 21-23 αλλα στις λεπτομέρειες ο Φλοίσβος πήρε το σετ με 22-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ο Μίλωνας ξεκίνησε δυνατά πήρε προβάδισμα με 18-13 αλλα με εκπληκτικό σερί 1-9, η ομάδα του Παναγιώτη Λακασά, πήρε προβάδισμα με 19-22 και στη συνέχεια «κλείδωσε» το σετ με 20-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας επηρεασμένος από την απώλεια του δεύτερου σετ δεν μπόρεσε να κοντράρει τον αντίπαλο του, με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές του κ. Λακασά να πάρουν από την αρχή ξεκάθαρο προβάδισμα (5-14, 10-18, 12-21) το οποίο κράτησαν με άνεση και με 19-25 και 0-3 οριστικοποίησαν την κατάκτηση του τροπαίου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Στ- Παπαχατζής Ν. Γραμματεία : Μουτεσίδη Χ

Τα σετ 0-3 (22-25, 20-25, 19-25)

ΑΟΝΣ Μίλωνας:(Γεωργούντζος Παναγιώτης) Νανόπουλος, Τραγάκης, Θεοδόσης, Μαντελίδης, Κουβαράς, Γεωργούντζος, Μηλιώνης (λ)

ΑΟ Φλοίσβος (Λακασάς Παναγιώτης): Μπακοδήμος, Μαρτσέλος Γ, Ανδρινόπουλος, Σγούρος, Αγάλος, Χριστόπουλος, Σπιταδάκης (λ)

«Χάλκινος» ο Ολυμπιακός

Στον μικρό τελικό ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-3 (25 - 19 , 23 - 25, 22 - 25, 22 – 25) με ανατροπή κόντρα στην τυπικά γηπεδούχο ΓΣ Ηλιούπολης και κατέκτησε την τρίτη θέση του τουρνουά.

Διαιτητές: Παπαχατζης Ν.- Γεωργιάδης Σ. Γραμματεία : Μουτεσίδη Χ

ΓΣ Ηλιούπολης: Δρόσης, Σουλής, Θεοδωρόπουλος, Παρθένης, Τσιτσινάκης, Κραουνάκης

Ολυμπιακός: Χασμπαλάς, Βεζύρης, Καζάζης Αγγ, Σαπουντζής, Χατζηδημητρίου, Καναγκίνης.

Οι επίσημες παρουσίες του τελικού

Το παρών στον τελικό έδωσαν οι : Χαλβατζης Ν Προεδρος ΕΣΠΕΔΑ, Ξοφακης Χαράλαμπος Γεν.Γραμματέας ΕΣΠΕΔΑ Ιατρόπουλος Χαρης Μελος Δ.Σ. ΕΣΠΕΔΑ, Πάγκαλος Γιωργος μέλος Επιτροπης Πρωταθλημάτων ΕΣΠΕΔΑ, Τσακωνας Φανης μελος επιτροπής διαιτησίας ΕΣΠΕΔΑ, Ντόζης Χρήστος υπεύθυνος Ανάπτυξης ΕΟΠΕ, Φωστηρόπουλος Γιάννης Δήμαρχος Π.Φαλήρου

Επίσης δόθηκε από την ΕΣΠΕΔΑ αναμνηστική πλακέτα στον ΑΟ Φλοίσβο για τη συμβολή του στην εξαιρετική διοργάνωση του τουρνουά.ε