07-02-2023 17:51

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Life Β' Εθνική ανδρών: Μεγάλα διπλά για Παγκράτι και Αμπελόκηπους

Αγωνιστική με ανατροπές και πολλά τάι μπρέικ ήταν η 5η για τη LIFE Β’ Εθνική Ανδρών. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν μαζί στην πρώτη θέση το Παγκράτι, η ΑΕ Αμπελοκήπων και η Αγία Παρασκευή ενώ ο Οδυσσέας βρίσκεται στο -1 την τριάδα της κορυφής.

Το Παγκράτι δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε τον ΑΟ Οδυσσέα σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Το Παγκράτι προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 αλλά η ομάδα του Οδυσσέα κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 2-2. Με 11-15 η ομάδα του Σάββα Λοϊζίδη κατάφερε να βρει ξανά τον τρόπο να προηγηθεί και με 2-3 πήρε τη νίκη ενώ ο Οδυσσέας δεν έφυγε με άδεια χέρια καθώς κατέκτησε έναν πολύτιμο βαθμό.

Το δεύτερο ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα σε Αγία Παρασκευή κα την λ;δ ΑΕ Αμπελοκήπων. Η ροή του αγώνα ήταν παρόμοια καθώς η ΑΕ Αμπελοκήπων είχε το προβάδισμα ξανά και ξανά αλλά η Αγία Παρασκευή ισοφάρισε στα σετ δύο φορές και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ.

Η ΑΕ Αμπελοκήπων δεν έχασε το ρυθμό της, παρότι δέχτηκε την ισοφάριση, και με 11-15 πήρε τη νίκη με 2-3 και οι δύο ομάδες πλέον είναι ισόβαθμες στους 11 βαθμούς, όσους και το Παγκράτι.Νίκη ανατροπή για τον Ηλυσιακό που επίσης χρειάστηκε το τάι μπρέικ απέναντι στην Αθηνά Μαγκουφάνας.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας πήρε το πρώτο σετ με 18-25 αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και με 2-1 πήραν προβάδισμα. Ωστόσο τίποτα δεν κρίθηκε αφού η Αθηνά Μαγκουφάνας επέστρεψε και κατακτώντας το τέταρτο σετ έστειλε την αναμέτρηση σε τάι μπρέικ. Με 15-10 ο Ηλυσιακός ανέκτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στις προηγούμενες αγωνιστικές.

Το μοναδικό παιχνίδι που κρίθηκε με καθαρό τρίποντο ήταν αυτό ανάμεσα σε Ίωνες και ΟΠΕ Χαλκίδας. Οι Ίωνες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και είχαν σημαντικό προβάδισμα και στα τρία σετ. Αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0 χωρίς εμπόδια από πλευράς φιλοξενούμενων και οι Ίωνες πήραν ακόμα τρεις βαθμούς στην πορεία τους.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

:5η αγωνιστική ΑΟ Οδυσσέας - ΑΟ Παγκρατίου 2-3 (17-25,25-23,13-25,25-21,10-15)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΕ Αμπελοκήπων   2-3 (24-26,25-19,22-25,25-18,11-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΟΠΕ Χαλκίδας   3-0 (25-14,25-15,25-14)

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004   3-2 (18-25,25-16,25-15,18-25,15-10)