26-01-2023 17:14

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 3 γυναικών: Συνέχισαν με νίκες Ζωγράφου, Σπάτα, Αμαζόνες Αχαρνών

Αγωνιστική χωρίς εκπλήξεις ήταν η 4η για τη Β’ Φάση της Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών. Οι τέσσερις ομάδες που προπορεύονται στη βαθμολογία πέτυχαν νίκες με καθαρό σκορ και συνέχισαν τη θετική πορεία τους.

Αρχικά ο πρωτοπόρος ΑΚ Ζωγράφου (φωτό) συνέχισε με νίκη αφού επικράτησε με 0-3 του ΑΣΟΧ ''Φοίβος''. Οι φιλοξενούμενες είχαν τον πλήρη έλεγχο και στα τρία σετ και με διαφορά ασφαλείας κατέκτησε και τα τρία σετ. Με καθαρό σκορ ο ΑΚ Ζωγράφου πήρε ακόμα τρεις πόντους και με 12 παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις ο ΕΑΟ Σπάτων πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 26-24 ενώ αντίθετα οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές στο επόμενο όπου επικράτησαν με 17 πόντους διαφορά. Αυτό έδωσε την κατάλληλη ώθηση που οδήγησε στη νίκη με 3-0 και κατά συνέπεια έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα των Σπάτων.

Οι Αμαζόνες Αχαρνών πέτυχαν μια κομβική νίκη και παρέμειναν σε τροχιά τριάδας. Ο γηπεδούχος Οδυσσέας ήταν ισόβαθμος πριν την έναρξη του αγώνα με τις Αμαζόνες Αχαρνών και μάλιστα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι κατακτώντας το πρώτο σετ. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στις φιλοξενούμενες που με βελτιωμένη εικόνα γύρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη με 1-3. Έτσι, οι Αμαζόνες Αχαρνών βρίσκονται στους 9 βαθμούς και το +3 από τον Οδυσσέα.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Κωφών. Με 3-0 κόντρα στον ΔΑΣ Αραφήν ήρθε ένα πολύτιμο τρίποντο για τον ΑΟ Κωφών που κρατάει την ομάδα ψηλά στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενες πάλεψαν στο δεύτερο σετ αλλά κατά τα άλλα η ανωτερότητα του ΑΟ Κωφών ήταν εμφανής και οδήγησε στη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:4η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών

ΑΟ Κωφών - ΔΑΣ Αραφήν   3-0 (25-17,27-25,25-13)

ΕΑΟ Σπάτων - ΑΟ "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου 3-0 (26-24,25-8,25-20)

ΑΟ Οδυσσέας - Αμαζόνες Αχαρνών   1-3  25-16,23-25,20-25,19-25)

ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' - ΑΚ Ζωγράφου  0-3 (16-25,18-25,16-25)