24-01-2023 23:17

Life Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Καθοριστική νίκη για την Μαγκουφάνα στο ντέρμπι της τρίτης θέσης

Tα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών είχαν τρίποντα για τις πρωτοπόρους ομάδες αλλά και μια πολύτιμη νίκη για την Αθηνά Μαγκουφάνας που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα απέναντι στους Νέους Βύρωνος που ακολουθούν.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα σε Αθηνά Μαγκουφάνας και Νέους Βύρωνος. Η ομάδα του Δημήτρη Σούμπαση κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σετ με την τριπλέτα Διασάκου, Δημητροπούλου, Παναγοπούλου, και έβαλε πίεση στην απέναντι πλευρά. Παρά το 22-25, που ξαναέβαλε τους Νέους Βύρωνος στη διεκδίκηση του αγώνα, οι γηπεδούχες είχαν καθαρό μυαλό και περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσουν στο νικηφόρο 3-1 και να αυξήσουν την μεταξύ τους  διαφορά στο +4.

Με τη σειρά της, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνέχισε την απίθανη πορεία της κάνοντας το 14 στα 14. Με νίκη εκτός έδρας επί της Γκράβας με 0-3 οι παίκτριες της Έφης Μαρτσουκάκη διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με ωραίο και αποτελεσματικό βόλεϊ.Νίκη και για το Φοίβο Μελισσίων κόντρα στην Ένωση Βύρωνα με 0-3.

Με μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ η ομάδα του Φοίβου πήρε το τρίποντο που αναζητούσε και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση και με διαφορά ασφαλείας από την Αθηνά Μαγκουφάνας που ακολουθεί.

Χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου που μπορεί να κέρδισε τη Νίκη Αμαρουσίου ωστόσο έχασε βαθμό και δεν κατάφερε να πιάσει στη βαθμολογία τους Νέους Βύρωνος. Η Νίκη Αμαρουσίου μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στα σετ.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες «πάτησαν γκάζι», έκαναν ο 1-2 αλλά με 27-25 ήρθε εκ νέου ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ η ποιότητα του Απόλλωνα έπαιξε το ρόλο της και έτσι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φύγουν με το νικηφόρο 2-3 που τους κρατάει έναν βαθμό μακριά από την τετράδα.

Με νίκη συνέχισαν και οι Ίωνες. Σε ένα παιχνίδι κόντρα στον ΑΣ Παπάγου που από το δεύτερο σετ και έπειτα έγινε άκρως ανταγωνιστικό οι φιλοξενούμενες άντεξαν στην πίεση του Παπάγου και κατάφεραν να φτάσουν στο νικηφόρο 0-3.Με καθαρό σκορ επικράτησε και η Νέα Μάκρη του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Η Νέα Μάκρη πήρε τη νίκη με 3-0 και έφτασε τους 16 βαθμούς δείχνοντας καλό πρόσωπο ενόψει της συνέχειας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:14η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"    0-3 (16-25,15-25,6-25)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου     2-3 (25-23,19-25,9-25,27-25,9-15)

ΑΣ Παπάγου - Ίωνες ΑΣΠ    0-3 (16-25,24-26,20-25)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  3-1(25-18,26-24,22-25,25-17)

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης   0-3(11-25,21-25,18-25)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΠΑΚ Χαλανδρίου     3-0 (25-19,25-10,25-14)