23-01-2023 16:37

ΕΣΠΑΑΑ Life Β Εθνική Ανδρών: 'Αντεξε το Παγκράτι, νίκη κορυφής για την Αγ. Παρασκευή

Αγωνιστική με ανατροπές και να νέα δεδομένα στη βαθμολογία ήταν η 3η της Β’ Φάσης της LIFE Β’ Εθνικής Ανδρών. Πλέον Αγία Παρασκευή και Παγκράτι ισοβαθμούν στην κορυφή ενώ ο Ηλυσιακός ακολουθεί στον έναν βαθμό.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον το Παγκράτι δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 2-3. Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση και τις δύο φορές που βρέθηκαν πίσω στα σετ και έτσι οδήγησαν το παιχνίδι σε τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με 11-15 πήραν το πέμπτο σετ και μαζί τη νίκη φεύγοντας με 2 κερδισμένους βαθμούς την ώρα που ο Ηλυσιακό πήρε έναν αλλά πολύτιμο βαθμό.

Με καθαρό σκορ επικράτησε η Αγία Παρασκευή της ΟΠΕ Χαλκίδας και αυτό την έφερε στην πρώτη θέση ως «συγκάτοικο» του Παγκρατίου. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έβαλαν δύσκολα στην αντίπαλη πλευρά. Το τελικό 3-0 έφερε χαμόγελα και ικανοποίηση στην Αγία Παρασκευή που συνεχίζει χωρίς ήττα στη Β’ Φάση.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕ Αμπελοκήπων καθώς επικράτησε με 3-1 της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με το 21-25 του πρώτου σετ. Ωστόσο η εικόνα άλλαξε και οι παίκτες της ΑΕ Αμπελοκήπων βελτιώθηκαν επιθετικά κάνοντας την ανατροπή που οδήγησε στο νικηφόρο 3-1 και μαζί στους 6 βαθμούς της βαθμολογίας.Νίκη και για τον Οδυσσέα που έφτασε επίσης στους 6 βαθμούς.

Με καλή εικόνα παρά την ισχυρή αντίσταση των Ιώνων οι γηπεδούχοι επικράτησαν χωρίς να χάσουν σετ. Το 3-0 έδωσε το δεύτερο τρίποντο στην ομάδα του Αμαρουσίου και μαζί την ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.