16-01-2023 17:20

ΕΣΠΑΑΑ Κ20 Κορίτσια: Πρωτιά για το Μαρκόπουλο, δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ στη Β Φάση

Συνέχεια για τη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20 ΕΣΠΑΑΑ με δύο αγώνες, μία αναβολή και ένα παιχνίδι να ειναι προγραμματισμένο για σήμερα.

Το Μαρκόπουλο είδε τους Νέους Βύρωνος να παίρνουν προβάδισμα στο μεταξύ τους παιχνίδι αφού με 17-25 οι «μπλε» προηγήθηκαν. Ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα από τα Μεσόγεια έδειξε το καλό της πρόσωπο. Με εντελώς διαφορετική εικόνα το Μαρκόπουλο γύρισε το παιχνίδι, πίεση από σερβίς και μπλοκ και έφτασε στο νικηφόρο 3-1. Έτσι, το Μαρκόπουλο έκανε το 2 στα 2 και με 6 βαθμούς προηγείται στη βαθμολογία.

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για την ΑΕΚ που κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, όπως ο Φοίβος Μελισσίων, πέτυχε αυτό που ήθελε. Οι γηπεδούχες του Φοίβου Μελισσίων ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, με 25-12 στο πρώτο σετ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 1-2 σετ.

Οι κοπέλες του Φοίβου έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και εκεί η ΑΕΚ έδειξε υπομονή και συνέπεια στα δύσκολα φτάνοντας στο 12-15 και μαζί στη νίκη με 2-3. Με αυτό τον τρόπο η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες αλλά έχασε βαθμό με αποτέλεσμα να βρίσκεται στους 5 και έναν πίσω από το Μαρκόπουλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

02η αγωνιστική

Πανελλήνιος ΓΣ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης  Αναβολή

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΕΚ   2-3 (25-12,16-25,22-25,25-18,12-15)

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  3-1 (17-25,25-13,25-19,25-17)

Δευ-16/01/23    19:00     3ο Λύκειο Αγ.Δημητρίου   ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου - ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες