16-01-2023 16:51

Ηλυσιακός και Παγκράτι στην κορυφή της LIFE Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής των Ανδρών με τέσσερα μεγάλα παιχνίδια και δύο ομάδες να αποκτούν ένα μικρό πλεονέκτημα απέναντι στις υπόλοιπες.

Δύσκολο έργο είχε ο Ηλυσιακός απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Οι γηπεδούχοι ήταν σκληρός αντίπαλος και αυτό φάνηκε στο πρώτο και στο τρίτο σετ ωστόσο ο Ηλυσιακός ήταν πιο αποτελεσματικός στις κρίσιμες φάσεις κάτι που οδήγησε στη νίκη με 0-3. Έτσι, η ομάδα του Κωνσταντίνου Ζάρα έκανε το δύο στα δύο χωρίς να χάσει βαθμό.

Παρόμοιο ξεκίνημα κάνει στη Β Φάση του Πρωταθλήματος και το Παγκράτι. Κόντρα στην ΑΕ Αμπελοκήπων ο ΑΟ Παγκρατίου «ίδρωσε» αλλά κατάφερε να πάρει νίκη και τρίποντο φτάνοντας επίσης τους 6 βαθμούς.

Οι Κυπελλούχοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, κέρδισαν ένα σετ αλλά έχασαν τα άλλα τρία με την ελάχιστη δυνατή διαφορά και το Παγκράτι ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για την Αγία Παρασκευή απέναντι στους Ίωνες. Το παιχνίδι είχε συνεχείς ανατροπές αφού το 0-1 σετ μετατράπηκε σε 2-1. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους αλλά κατάφεραν να ανακάμψουν και να δείξουν τον καλό τους εαυτό φτάνοντας στη νίκη και μαζί στους 5 βαθμούς στη βαθμολογία.

Το πρώτο του τρίποντο πανηγύρισε ο ΑΟ Οδυσσέας στη Β Φάση αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Το 25-23 στο πρώτο σετ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Σούμπαση. Ο Οδυσσέας βελτιώθηκε, μείωσε τα εύκολα λάθη και πίεσε την αντίπαλη ομάδα σε όλους τους τομείς κάτι που οδήγησε στο τελικό 1-3.