13-01-2023 16:08

ΕΣΠΑΑΑ Life κύπελλο γυναικών: Στον τελικό του final-4 Δεξαμενή και Αθηνά Μαγκουφάνα

Οι ομάδες της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης και της Αθηνά Μαγκουφάνα θα είναι το ζευγάρι του τελικού του final-4 LIFE κυπέλλου Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ που διεξάγεται σήμερα στις 20.30 στο κλειστό της Μεταμόρφωσης. Η Μαγκουφάνα επικράτησε 3-0 (25-16,25-22,25-15) των Γλυκών Νερών και η Δεξαμενή 3-0 (25-16,25-14,25-17) τον ΑΟ Καρέα με την προπονήτρια του ΑΟΔΜ, Έφη Μαρτσουκάκη να φτάνει στον πέμπτο τελικό κυπέλλου με τρίτη διαφορετική ομάδα ( Νίκη Αμαρουσίου, ΠΑΚ Χαλανδρίου, Δεξαμενή Μεταμόρφωση)

Αθηνα Μαγκουφάνα –Γλυκά Νερά 3-0

Χρονικά προηγήθηκε το παιχνίδι της Αθηνάς Μαγκουφάνας με τα Γλυκά Νερά. Ο αγώνας είχε ξεκάθαρο φαβορί καθώς τα Γλυκά Νερά είναι μία κατηγορία χαμηλότερα (τοπική) και αποτέλεσαν μία από τις δύο εκπλήξεις του Final-4. Η ομάδα του Δημήτρη Σούμπαση ήταν απόλυτα συνεπής στο ξεκίνημα του αγώνα και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς κάτι που οδήγησε στο 25-16.

Στο δεύτερο σετ τα Γλυκά Νερά είχαν σημαντική βελτίωση και διεκδίκησαν το σετ με αξιώσεις. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-8, 6-11, 10-14, στη συνέχεια οι γηπεδούχες με τις εξαιρετικές Διασάκου, Γιαννιτσοπούλου, Παναγοπούλου, Τομαρά έκαναν σερί 8-1 και πέρασαν μπροστά με 18-15. Η ομάδα του κ. Μονδέλου μείωσε σε 18-17, στην εξέλιξη είχαμε 21-18 και 23-21 για την ομάδα της Πεύκης, και πάλι οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 23-22, αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτριες του Δημήτρη Σούμπαση πήραν το σετ με 25-22, και έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα καθώς το 12-8 έγινε 20-11 με αποτέλεσμα να τελειώσει το σετ εύκολα με 25-15 για την Αθηνά Μαγκουφάνα, η οποία έφτασε στο νικηφόρο 3-0 που της έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Διαιτητές: Χαμπιλού-Τουμπανάκη

Αθηνά Μαγκουφάνα (Σούμπασης): Διασάκου, Παναγοπούλου, Δημητροπούλου, Γιαννιτσοπούλου, Τομαρά, Λύκου, Νικολέτου (λ), Βασιλοπούλου (λ), Σαμουρίδη

Γλυκα Νερά (Μονδέλος) Φαράκου, Οικονόμου, Ζαμπέλλα, Μάρκο, Κορέ, Παπαδοπούλου, Νταλαμπίρα (λ), Κιούρκου (λ) Ψύλλα, Φράγκου, Λιτσάκη, Ζαπαντιώτη, Κεχρή,

Δεξαμενή Μεταμόρφωση-ΑΟ Καρέας 3-0

Ο ημιτελικός που ακολούθησε ανάμεσα σε Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και ΑΟ Καρέα είχε παρόμοιο σενάριο.Η οικοδέσποινα του Final 4, Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι. Η διαφορά μεγάλωσε από νωρίς και αρκετά σύντομα η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης είχε «μαξιλάρι ασφαλείας» 10 πόντων (20-10) ο Καρέας μείωσε σε 23-15 και τελικά οι γηπεδούχες πήραν με 25-16 στο πρώτο σετ.Το μοτίβο ήταν παρόμοιο στο δεύτερο σετ όπου η Δεξαμενή αξιοποιώντας το καλό σερβίς απέκτησε σημαντικό προβάδισμα με 14-8, 17-9, 23-13.

Ο Χαράλαμπος Σταθόπουλος είδε την ομάδα του να δέχεται μεγάλη πίεση στην υποδοχή και αυτό δεν επέτρεψε στον ΑΟ Καρέα να παλέψει το σετ το οποίο πήρε εύκολα με 25-14 ο ΑΟΔΜ.Τίποτα διαφορετικό δεν εμφανίστηκε στο τρίτο σετ. Η διακύμανση του σκορ θύμισε αρκετά τα προηγούμενα και ο ΑΟ Καρέα συνέχιζε να έχει δυσκολίες στο δημιουργικό κομμάτι. Η ποικιλία στο επιθετικό παιχνίδι της Δεξαμενής αλλά και η σοβαρή και προσέγγιση στο ματς έφερε το 25-17 και το τελικό 3-0.