13-01-2023 13:55

ΕΣΠΕΔΑ Τοπική Γυναικών: Απίθανη ανατροπή του Τελαμώνα στην Καλλιθέα και επιστροφή Δραπετσώνας στην κορυφή

Την έκπληξη της χρονιάς πέτυχε ο Τελαμώνας Σαλαμίνας για την 11η αγωνιστική της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, ο οποίος μετά από ανατροπή θρίλερ μέσα στην έδρα του πρωτοπόρου Έσπερου, κατάφερε να αποδράσει με 2-3 αν και έχανε 2-0!

Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Δραπετσώνα που νίκησε εντός έδρας τον Ίκαρο Καλλιθέας με 3-0 , να επιστρέψει και πάλι στην κορυφή μόνη πρώτη με 26 πόντους.

Όσον αφορά την τεράστια ανατροπή στην Καλλιθέα, ο Έσπερος προηγήθηκε με 2-0 (25 - 11, 25 – 13) και στη συνέχεια η ομάδα της Κατερίνας Νάννου μαζί με τις Αθανασουλάκη, Ελένη Βιλλιώτη, Κατερίνα Λογοθέτη, Μυρτώ Βιλλιώτη, Μελλέ, Γραματικού, Λιτσάκη, Χατζηχρήστου, Γιάννα Λογοθέτη, με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν το ματς, παίρνοντας τα τρία επόμενα σετ (21 - 25 , 12 - 25), 12 - 15 ). Με αυτό το απίθανο 2-3 ο Τελαμώνας ανέβηκε στην 9η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο Έσπερος έμεινε δεύτερος με 25 πόντους.

Τρίτος ο Ιάσωνας που επικράτησε 3-0 του Ιπποκράτη ενώ στην τέταρτη θέση σταθερά ο Άρης Αμφιάλης που έκανε σπουδαίο διπλό με 0-3 στην Αγ. Βαρβάρα κόντρα στον Οδυσσέα. Εκτός έδρας νίκη με 1-3 για τον Άλιμο που κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι τον ΑΣ Πέρα με 1-3 και κράτησε σταθερά την πέμπτη θέση.

Θρίλερ είχαμε και στον Πειραιά όπου ο έκτος ΓΣ Ιλίου απέδρασε με 2-3 με αντίπαλο τον μαχητικό Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα δύο πρώτα σετ με 12-25, 14-25, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-23, 25-17 και επικράτησαν στο τάι μπρέικ με 10-15.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής της Τοπικής κατηγορίας:

ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας- ΑΣΟ Ιπποκράτης 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 12 (2), 25 - 11 (3)

ΔΑΣ Δραπετσώνα- ΑΕ Ίκαρου Καλλιθέας 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 18 (2), 25 - 16 (3)

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- Άρης Αμφιάλης 0-3 (22 - 25 (1), 23 - 25 (2), 21 - 25 (3)

ΠΟΚ Έσπερος- ΑΟ Τελαμών 2-3 (25 - 11 (1), 25 - 13 (2), 21 - 25 (3), 12 - 25 (4), 12 - 15 (5)

ΑΣ Πέρα- ΑΠΣ Αλίμου 1-3 (16 - 25 (1), 19 - 25 (2), 25 - 23 (3), 20 - 25 (4)

ΑΦΜ Φοίνικας- ΓΣ Ιλίου 2-3 (12 - 25 (1), 14 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 17 (4), 10 - 15 (5)