24-12-2022 23:41

Ε.Σ.ΠΕ.Κ.Ε.Λ. K20 Κοριτσιών: Αήττητη πρωταθλήτρια η Αργώ Βόλου

Ολοκληρώθηκε το Final-4 Νεανίδων (K20) της ΕΣΠΕΚΕΛ, με την ομάδα της Αργούς Bόλου να αναδεικνύεται αήττητη πρωταθλήτρια (10/10 νίκες από την κανονική περίοδο) κερδίζοντας την Ε.Α. Λάρισας με 3-2 (22-25, 25-14, 26-24, 18-25, 15-4). στο τελευταίο ματς του τουρνουά που έγινε με  βαθμολογία.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σταθόπουλου συγκέντρωσε αρχικά 6 βαθμούς από τις δύο πρώτες καθαρές νίκες με Νίκη Βόλου και Φιλαθλητικο Λάρισας (3-1 σετ), και χρειάζονταν μόνο ένα βαθμό για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Οι νέες πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΚΕΛ στο τρίτο έκαναν επική ανατροπή, καθώς με σερί 16-7 μετέτρεψαν το 10-17σε 26 – 24 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την κατάκτηση του τροπαίου, αλλα δεν παράτησαν το ματς και το αήττητο.

Στο τέταρτο σετ ήρθε η χαλάρωση και η ισοφάριση από την ΑΕΛ με 18-25 και 2-2. Στο τάι μπρέικ όμως η Αργώ επέστρεψε δυναμικά το οποίο «καθάρισε» περίπατο με 15-4, και με 3-2 πανηγύρισε την κατάκτηση της κούπας που έδωσε το εισιτήριο στην επόμενη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.