13-12-2022 16:26

ΕΣΠΑΑΑ: Ξεκίνησε η Β’ φάση για την κατηγορία Κ18 κοριτσιών

Με πλούσιο θέαμα και ωραίους αγώνες ξεκίνησε η Β’ φάση για το πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18. Οι τέσσερις όμιλοι αναμένεται να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον με τις δύο πρώτες θέσεις από κάθε όμιλο να είναι οι προνομιούχες που δίνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στον Α’ όμιλο δύο ομάδες πήραν καθαρή νίκη. Ο ΑΟ Καρέα επικράτησε με 3-0 της Γκράβας και ξεκίνησε θετικά τη Β’ φάση. Η Γκράβα δεν ηττήθηκε με κάτω τα χέρια ωστόσο οι γηπεδούχες ήταν πιο αποτελεσματικές στις κρίσιμες φάσεις και πήραν το τρίποντο. Νίκη με καθαρό σκορ και για τη Θέτιδα κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.

Η ομάδα της Θέτιδας πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ και εκεί ήταν η στιγμής που οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν. Με 23-25 έγινε το 2-1 στα σετ αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για τις αθλήτριες του Απόλλωνα αφού η Θέτιδα με 25-22 ολοκλήρωσε επιτυχώς το πρώτο παιχνίδι της φάσης και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Παιχνίδι με ανατροπές ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΣΟΧ Φοίβο και ΑΣ Σπάτων "Γαία". Η Γαία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, πήρε τα πρώτα δύο σετ και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχες, όμως, έκαναν την αντεπίθεση τους και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Το 0-2 μετατράπηκε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ. Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος και με 16-18 η ΑΣ Σπάτων "Γαία" πήρε το τάι μπρέικ και τη νίκη με 2-3 και πήρε τους πρώτους της 2 βαθμούς.

Στον Β’ όμιλο σημειώθηκαν τρεις νίκες με καθαρό σκορ. Με νίκη 3-0 ξεκίνησαν οι Νέοι Βύρωνος που έκαμψαν την αντίσταση του Ηρακλή Κηφισιάς. Οι Νέοι Βύρωνος πήραν με σχετική άνεση το πρώτο σετ ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ανέβαζαν σταδιακά απόδοση αλλά χωρίς να καταφέρουν τελικά να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Πολύ καλό ξεκίνημα και νίκη με 0-3 και για τον Παναθηναϊκό.

Η Παλλήνη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του παιχνιδιού καθώς οι πράσινες είχαν πολύ καλή απόδοση συνολικά και αυτό έφερε τη νίκη και το τρίποντο.Το παιχνίδι του Μαρκόπουλου με τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ξεκίνησε με μεγάλο ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα δύο σετ ενώ το τρίτο ήταν άκρως ανταγωνιστικό μέχρι το τέλος. Με 24-26 η Δεξαμενή πήρε προβάδισμα και το αξιοποίησε στο μέγιστο αφού με 17-25 έφτασε στη νίκη με 1-3 και μπήκε στη Β’ φάση με 3 βαθμούς.

Ο Γ’ όμιλος δεν είχε κανένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τρία σετ. Πολύ ωραίο θέαμα και μεγάλο ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι της Αγίας Παρασκευής με τον ΑΟ Διονύσου. Με 25-23 και 24-26 οι δύο ομάδες πήραν από ένα σετ ενώ η Αγία Παρασκευή πήρε ξανά προβάδισμα μετά το 27-25 του τρίτου σετ. Το τέταρτο σετ κρίθηκε όχι στους 2 αλλά στους 3 πόντους με τις γηπεδούχες να φτάνουν σε μια δύσκολη νίκη που τους έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην πρεμιέρα.

Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πέτυχε η ΑΕ Αμπελοκήπων. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το πρώτο σετ. Παρόλα αυτά η ΑΕ Αμπελοκήπων βελτίωσε αρκετά στοιχεία στο παιχνίδι της και αυτό οδήγησε στην ανατροπή και με 1-3 πήρε τη νίκη. Τάι μπρέικ είχαμε στην αναμέτρηση του Λαυρίου με την Ένωση Γαλατσίου.

Η Ένωση Γαλατσίου προηγήθηκε με 0-2 αλλά ακολούθησε μια πολύ βελτιωμένη εικόνα του Λαυρίου που οδήγησε στο 2-2. Το πέμπτο σετ κατέληξε τελικά στην Ένωση Γαλατσίου που με 7-15 ανέκαμψε και δεν επέτρεψε στο Λαύριο να ολοκληρώσει την ανατροπή

.Τέλος, στον Δ’ όμιλο και τα τρία παιχνίδια κρίθηκαν στα τρία σετ. Ο Φοίβος Μελισσίων παρουσιάστηκε σοβαρός και αποτελεσματικός κόντρα στον Τυφών. Χωρίς ιδιαίτερη πίεση έφτασε στη νίκη με 3-0 και μπήκε στη Β’ φάση χωρίς απώλειες. Το ίδιο συνέβη και με τον ΑΣ Παπάγου που πήρε νίκη με 3-0.

Ο Παπάγου πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Χαλκίδας με σχετική άνεση και με διψήφια διαφορά πόντων και στα τρία σετ. Τρίποντο και νίκη με 0-3 και για τον Ηλυσιακό. Το Κολλέγιο Ντερή διεκδίκησε ουσιαστικά μόνο το δεύτερο σετ αλλά χωρίς να το κατακτήσει.

Οι αθλήτριες του Ηλυσιακού περιόρισαν τα λάθη και πήραν μια νίκη που τους δίνει ώθησε ενόψει της συνέχειας.