08-12-2022 14:01

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Β εθνική Γυναικών: Τεράστιο διπλό για τον Κρόνο στην Ηλιούπολη, άλμα δεύτερης θέσης για την Ίριδα, επιστροφή στις νίκες για το Μοσχάτο

Την προέλαση της συνέχισε η πρωτοπόρος ‘Ένωση Ιλίου για την 8η αγωνιστική της Β’ εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, η οποία πέρασε νικηφόρα με 1-3 (17 - 25 (1), 25 - 23 (2), 20 - 25 (3), 15 - 25 (4) και από το Π. Φάληρο.

Οι φιλοξενούμενες της Βάσω Νικούλη ήταν καλύτερες σε όλους τους τομείς, και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στα δύο από τα τέσσερα σετ που ήταν κοντά στο σκορ, κατάφεραν να εξασφαλίσουν το όγδοο τρίποντο της σεζόν, και να φτάσουν στο απόλυτο 8/8 και τους 24 βαθμούς. Το σετ που πήραν οι γηπεδούχες , ήταν το μόλις δεύτερο που έχασε για φέτος η πρωτοπόρος της κατηγορίας.

Τεράστια έκπληξη στην Ηλιούπολη όπου ο νεοφώτιστος Κρόνος απέδρασε με απίθανο 2-3 (22 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 17 (4), 13 - 15 (5) απέναντι στο γηπεδούχο ΑΣΗ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ παράλληλα τερμάτισε ένα πολύ μεγάλο αρνητικό σερί πέντε ηττών. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα με 0-2 (22-25, 15-25), στη συνέχεια οι γηπεδούχες του Βασίλη Ξεροβάσιλα απάντησαν με 2-2 (25-23, 25-17) και όλα κρίθηκαν σε δραματικό τάι μπρέικ με 13-15. Με το αποτέλεσμα αυτό μεγάλωσε η διαφορά από την κορυφή στο -6 ενώ ο Κρόνος ανέβηκε στην ένατη θέση με 9 πόντους.

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η εκπληκτική Ίριδα που είναι καλύτερη στην ισοβαθμία με την ομάδα της Ηλιούπολης Η ομάδα της Ν. Σμύρνης με φόρα και πάθος επικράτησε στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 23 (2), 25 - 16 (3), του Εθνικού και έφτασε τους 18 πόντους ενω ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τις γηπεδούχες.

Από την άλλη η ομάδα του Πειραιά με τον Γιώργο Δερμάτη στον πάγκο να παίρνει μια πρώτη γεύση από το πρωτάθλημα της Β΄εθνικής, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από το ματς, και έμεινε χαμηλά στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Επιστροφή στις νίκες για το αποφασιστικό και πολύ δυνατό Μοσχάτο στην έδρα του, καθώς επικράτησε 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 22 (2), 25 - 21 (3) του Περιστερίου, και ανέβηκε στην πέμπτη θέση και τους 12 βαθμούς. Από την άλλη το Περιστέρι πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ αλλα στο τέλος υπέκυψε στο νόμο του… Μοσχάτου.

Νίκη τετράδας για τον ανεβασμένο Θρίαμβο που επικράτησε στο Χαϊδάρι με καθαρό 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 20 (2), 25 - 18 (3) κόντρα στη Γλυφάδα που έχει πτωτική πορεία τις τελευταίες εβδομάδες και η οποία από τη δεύτερη θέση βρέθηκε στην όγδοη.

Ο Αίολος Ταύρος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι ουραγών, ο οποίος επικράτησε με καθαρό 3-1 (25 - 17 (1), 24 - 26 (2), 25 - 22 (3), 25 - 15 (4) του Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος και έφτασε τους έξι βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τις δυνάμεις τους για το θετικό αποτέλεσμα. Όσον αφορά την ομάδα του Αιγάλεω, «έσπασε το ρόδι» καθώς πήρε το πρώτο της φετινό σετ (1-24) μετά από οκτώ ματς.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

ΑΣ Ηλιούπολης - Κρόνος Αγ. Αναργύρων 2-3 (22 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 17 (4), 13 - 15 (5)

ΑΟΠ Μοσχάτου- ΑΣ Περιστέρι 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 22 (2), 25 - 21 (3)

ΓΑΝΣ ‘Ιρις- Εθνικός Πειραιώς 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 23 (2), 25 - 16 (3)

Αίολος Ταύρου- Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος 3-1 (25 - 17 (1), 24 - 26 (2), 25 - 22 (3), 25 - 15 (4)

ΑΟ Θρίαμβος - ΑΣΠ Γλυφάδα 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 20 (2), 25 - 18 (3)

ΑΟΠ Φαλήρου- ΑΟ Ένωση Ιλίου 1-3 (17 - 25 (1), 25 - 23 (2), 20 - 25 (3), 15 - 25 (4)