01-12-2022 14:08

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Β εθνική γυναικών: Το βιολί της…η Ένωση Ιλίου, δύσκολη νίκη του ΑΣΗ στο Μοχάτο, μεγάλη ανατροπή από το Περιστέρι

Την προέλαση της συνέχισε η πρωτοπόρος ‘Ένωση Ιλίου η οποία πέρασε νικηφόρα με 0-3 (19 - 25 (1), 19 - 25 (2), 20 - 25 (3) από την Γλυφάδα στη μονομαχία τετράδας με τον ΑΣΠ. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες σε όλους τους τομείς, είχαν το προβάδισμα στο σκορ και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων , «κλείδωσαν» το έβδομο τρίποντο της σεζόν. Η Γλυφάδα υποχώρησε στην έκτη θέση.

Σταθερή στην δεύτερη θέση και στο -4 ο ΑΣ Ηλιούπολης που πήρε μια πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη με 0-3 (22 - 25 (1), 26 - 28 (2), 19 - 25 (3) μέσα στην σκληρή έδρα του Μοσχάτου.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι παίκτριες του Βασίλη Ξεροβάσιλα, βρήκαν πολύ μεγάλη αντίσταση από τον παθιασμένο ΑΟΠ που πάλεψε τα δύο πρώτα σετ, και τα έχασε στις λεπτομέρειες. Ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του ΑΣΗ.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Ίριδα Η ομάδα της Ν. Σμύρνης πέρασε με άνετο 0-3 (12 - 25 (1), 12 - 25 (2), 13 - 25 (3) από την έδρα του ουραγού Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος στο Αιγάλεω, και σημείωσε την τρίτη σερί νίκη της.

Μεγάλη ανατροπή στον Πειραιά, όπου το φιλοξενούμενο Περιστέρι του Χρήστου Κουγιουμτζόγλου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ από τον γηπεδούχο Εθνικό, κατάφερε με σπουδαία αντεπίθεση να γυρίσει το παιχνίδι, και να αποδράσει με 2-3 (25 - 16 (1), 18 - 25 (2), 25 - 16 (3), 19 - 25 (4), 12 - 15 (5). Με αυτό το απρόσμενο δίποντο ο ΑΣ κατάφερε να «φτερουγίσει» στην τετράδα ενω ο Εθνικός υποχώρησε στην ένατη θέση.

Νίκη ανάσα για τον Θρίαμβο που κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 (8 - 25 (1), 25 - 19 (2), 17 - 25 (3), 16 - 25 (4) του νεοφώτιστου Κρόνου Αγ. Αναργύρων που παρά την μεταγραφική του ενίσχυση το περασμένο καλοκαίρι, υπέστην την πέμπτη σερί ήττα, και βρίσκεται πλέον πολύ χαμηλά στην βαθμολογία. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Χαϊδαρίου με το καθαρό τρίποντο βρέθηκε στην έβδομη θέση.

Τέλος άλλο ένα σημαντικό τρίποντο για το Π. Φάληρο που επικράτησε 0-3 στον Ταύρο του γηπεδούχου Αίολου, ο οποίος πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλα δεν άντεξε στο τρίτο. Οι νικήτριες με το καθαρό τρίποντο ανέβηκαν στην πέμπτη θέση.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

ΑΟΠ Μοσχάτου -ΑΣ Ηλιούπολης 0-3 (22 - 25 (1), 26 - 28 (2), 19 - 25 (3)

Εθνικό Πειραιώς- ΑΣ Περιστέρι 2-3 (25 - 16 (1), 18 - 25 (2), 25 - 16 (3), 19 - 25 (4), 12 - 15 (5)

.Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος- ΓΑΝΣ ‘Ιρις 0-3 (12 - 25 (1), 12 - 25 (2), 13 - 25 (3)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΑΟ Θρίαμβος 1-3 (8 - 25 (1), 25 - 19 (2), 17 - 25 (3), 16 - 25 (4)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΑΟ ‘Ένωση Ιλίου 0-3 (19 - 25 (1), 19 - 25 (2), 20 - 25 (3)

Αίολος Ταύρου- ΑΟΠ Φαλήρου 0-3 (20 - 25 (1), 21 - 25 (2), 12 - 25 (3)