29-11-2022 16:21

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Β'εθνική Ανδρών: Το βιολί του…ο ΓΣ Ηλιούπολης, στην Αργυρούπολη το ντέρμπι τετράδας με τον Έσπερο

Aκάθεκτος ο ΓΣ Ηλιούπολης συνέχισε το νικηφόρο σερί του, στην Β’ εθνική ανδρών της ΕΣΠΕΔΑ, καθώς για την 7η αγωνιστική σάρωσε με 0-3 (8 - 25 (1), 9 - 25 (2), 5 - 25 (3) τον ουραγό Τελαμώνα στη Σαλαμίνα και έφτασε στους 20 βαθμούς, αήττητος. Οι γηπεδούχοι που δεν έχουν ακόμη νίκη και σετ, έχασαν και τα τρία σετ με μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Μόνη δεύτερη η Αργυρούπολη που πήρε το ντέρμπι τετράδας κόντρα στον Έσπερο με 3-1 (22 - 25 (1), 25 - 19 (2), 25 - 21 (3), 25 - 22 (4) και ξέφυγε από τον αντίπαλο της με +4. Αγωνιστικά η ομάδα της Καλλιθέας πήρε το πρώτο σετ αλλα στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Πολύ δυνατή στην έδρα της η Νέα Πέραμος λύγισε τον ΑΑΣ Κότινος  με 3-1 ( 25 - 10 (1), 28 - 26 (2), 19 - 25 (3), 25 - 15 (4)  και ανέβηκε στην τετράδα , όπου ισοβαθμεί με τον ‘Έσπερο Καλλιθέας στους 11 βαθμούς. Ο Κότινος αντιστάθηκε για δύο σετ, και με την ήττα αυτή παρέμεινε στην προτελευταία θέση

Τα αποτελέσματα της 7η αγωνιστικής

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ΑΑΣ Κότινος  3-1 ( 25 - 10 (1), 28 - 26 (2), 19 - 25 (3), 25 - 15 (4)

ΑΟΝ Αργυρούπολης- ΠΟΚ Έσπερος 3-1 (22 - 25 (1), 25 - 19 (2), 25 - 21 (3), 25 - 22 (4)

ΑΟ Τελαμώνας- ΓΣ Ηλιούπολης 0-3 (8 - 25 (1), 9 - 25 (2), 5 – 25)