25-11-2022 15:03

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 2 Γυναικών: Επιστροφή στις νίκες για το πρωτοπόρο Κουκάκι, τρίποντα για Γέρακα, Λαγονήσι

Η 7η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών δεν έφερε ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις. Ωστόσο άφησε μια εκκρεμότητα καθώς το παιχνίδι του Ιωνικού με τον Πανελλήνιο διακόπηκε.

Ο ΠΑΟ Κουκακίου επέστρεψε στις νίκες στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου παρουσιάστηκε σοβαρή και δυνατή για δύο σετ τα οποία πάλεψε μέχρι το τέλος. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟ Κουκάκι άντεξε στην πίεση, προηγήθηκε με 2-0 σετ και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έφτασε στο 25-14 και το τελικό 3-0 που οδηγεί την ομάδα στους 18 βαθμούς.

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο ΟΦ Γέρακα στην έδρα του ΑΣ Σπάτων "Γαία". Τα δύο πρώτα σετ πήραν στην ομάδα του Γέρακα αλλά από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πολύ ενδιαφέρον. Η Γαία μείωσε σε 1-2 σετ και μετά από ένα θεαματικό σετ ο ΟΦ Γέρακα χρειάστηκε να φτάσει μέχρι το 31-33 για να πάρει το σετ και να επικρατήσει με 1-3.

Μαζί με τον ΟΦ Γέρακα στους 16 βαθμούς βρίσκεται και ο ΑΟ Λαγονησίου. Το νικηφόρο 0-3 του Λαγονησίου επί της Κερατέας ήρθε σχετικά εύκολα όταν μετά το πρώτο σετ οι γηπεδούχες έχασαν το ρυθμό τους και ο ΑΟ Λαγονησίου βελτίωσε την εικόνα του.

Δεν είχε ιδιαίτερα εύκολο έργο ο ΑΟ Διονύσου απέναντι στην Ένωση Γαλατσίου αφού οι γηπεδούχες είχαν καλή απόδοση με εξαίρεση το τρίτο σετ. Τα πρώτα δύο σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά στη συνέχεια ήρθε αδράνεια από την Ένωση Γαλατσίου. Με τα σετ στο 1-2 ο ΑΟ Διονύσου άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και με 21-25 πήρε το τέταρτο σετ και μαζί τη νίκη με 1-3.

Κοντά στην πεντάδα παραμένει ο Μελισσιακός που πέρασε με επιτυχία από την έδρα του ΓΑΣ Χολαργού. Οι φιλοξενούμενες είχαν ικανοποιητική απόδοση και δεν είχαν απώλειες βαθμών αφού έφτασαν με επιτυχία στο τελικό 0-3.

Νίκη και για τη Σχολή Μωραΐτη απέναντι στην Παλλήνη με 3-1. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν πως τρία από τα τέσσερα σετ κρίθηκαν σε “παράταση” αφού εκτός από το 25-11 του δεύτερου σετ όλα τα υπόλοιπα χρειάστηκαν περισσότερους από 25 νικηφόρους πόντους.