25-11-2022 11:58

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Τοπική Γυναικών: Ο Έσπερος «έσπασε» το αήττητο του Ίάσωνα Νίκαιας και η Δραπετσώνα ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή

Στάση… Καλλιθέα έκανε ο πρωτοπόρος πριν το ματς, Ιάσωνας Νίκαιας ο οποίος ηττήθηκε στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, με 3-0 από τον εξαιρετικό ‘Έσπερο. Οι παίκτριες του Δημήτρη Καραγιάννη μπήκαν με πάθος, πίεσαν με το σερβίς την υποδοχή του Ίασωνα που έδειξε αδυναμία, και ήταν πολύ καλύτερες στο μπλοκ και στην επίθεση.

Οι νικήτριες πήραν το πρώτο σετ εύκολα με 25-14, ενώ στα δύο επόμενα είχαμε μάχη. Ο Ιάσωνας αντέδρασε αλλά ο Έσπερος τα πήρε με 25-22, 25-22 και «κλείδωσε» το σπουδαίο τρίποντο, ενώ ο σύλλογος της Νίκαιας έπεσε στη δεύτερη θέση.

Η ήττα του Ιάσωνα, έδωσε την ευκαιρία στη Δραπετσώνα να κάνει άλμα πρωτιάς, καθώς η ομάδα του Πειραιά πήρε μεγάλο αλλα δύσκολο διπλό με 1-3, κόντρα στον μαχητικό Οδυσσέα Αγ. Βαρβάρας. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν αρχικά με 20-25, ο Οδυσσέας ισοφάρισε με 1-1 με 25-20, και όλα κρίθηκαν σε δραματικό τρίτο σετ που κρίθηκε με 29-31 για την Δραπετσώνα, η οποία στη συνέχεια πήρε το τέταρτο εύκολα με 18-25.

Στην τρίτη θέση ο Άρης Αμφιάλης που απέδρασε με 2-3 από τον Άλιμο. Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 (27 – 25, 20 – 25, 25 – 19) κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και με 22-25 και 10-15 στο τάι μπρέικ, πήρε το σπουδαίο δίποντο. Από την άλλη ο ‘Αλιμος με τον βαθμό της παρηγοριάς βρέθηκε στην έκτη θέση.

Σημαντική νίκη με 0-3 (18 - 25 (1), 22 - 25 (2), 21 - 25 (3) για τον πέμπτο ΓΣ Ιλίου στη Σαλαμίνα, όπου πήρε καθαρό τρίποντο κόντρα στον γηπεδούχο Τελαμώνα που αντιστάθηκε στο δεύτερο και τρίτο σετ.

«‘Εσπασε το ρόδι» ο ΑΣ Πέρα όπου μετά από έξι σερί ήττες, κατάφερε να χαμογελάσει με το πρώτο τρίποντο της χρονιάς με 3-1 κόντρα στον Ιπποκράτη,ο οποίος πάλεψε τα δύο πρώτα σετ. Δεύτερη σερί νίκη για τον Φοίνικα, καθώς η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1 (25 - 19 (1), 18 - 25 (2), 25 - 16 (3), 25 - 23 (4) άνετα του Ίκαρου Καλλιθέας που είναι πλέον ουραγός.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

ΑΣ Πέρα- ΑΣ Ο Ιπποκράτης 3-1 (25 - 21 (1), 23 - 25 (2), 25 - 12 (3), 25 - 12 (4)

ΑΦΜΣ Φοίνιξ- ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 3-1(25 - 19 (1), 18 - 25 (2), 25 - 16 (3), 25 - 23 (4)

ΑΠΣ Αλίμου- Άρης Αμφιάλης 2-3 (27 - 25 (1), 20 - 25 (2), 25 - 19 (3), 22 - 25 (4), 10 - 15 (5)

ΠΟΚ Έσπερος- ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 22 (2), 25 - 22 (3)

ΑΣ Οδυσσέας Αγ.Βαρβάρας - ΔΑΣ Δραπετσώνα 1-3 (20 - 25 (1), 25 - 20 (2), 29 - 31 (3), 18 - 25 (4)

ΑΟ Τελαμών- ΓΣ Ιλίου 0-3 (18 - 25 (1), 22 - 25 (2), 21 - 25 (3)