24-11-2022 17:33

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική γυναικών: Ακάθεκτος ΑΟ Άνοιξης με 7/7, νίκες για Ντερή, Θρακομακεδόνες, Γλυκά Νερά, μεγάλη ανατροπή στη Χαλκίδα

Ο ΑΟ Άνοιξης ήταν για μία ακόμα φορά ο μεγάλος κερδισμένος της 7η αγωνιστικής της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών. Συνεχίζει την νικηφόρα πορεία της η ομάδα των βορείων προαστίων αφού επικράτησε και του ΑΟ Καρέα. Η πρωτοπόρος είχε πολύ καλή απόδοση και πήρε και τα τρία σετ με άνεση, αποτέλεσμα που διατήρησε τον ΑΟ Άνοιξης στην πρώτη θέση.

Από κοντά συνεχίζει ο ΑΟ Θρακομακεδόνων που πήρε νίκη και τρίποντο απέναντι στον ΑΣ Τυφών. Οι Θρακομακεδόνες συνάντησαν αντίσταση στα δύο πρώτα σετ αλλά η ποιότητα των αθλητριών έκανε τη διαφορά ώστε να έρθει το τελικό 3-0.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Κολλέγιο Ντερή στην έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Με τις γηπεδούχες να έχουν το κίνητρο της πεντάδας το Ντερή δεν είχε εύκολο έργο. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ντερή πίεσε από το σερβίς και την μπροστά ζώνη με αποτέλεσμα να επικρατήσει και στα τρία σετ και να πάρει τη νίκη με 0-3 παραμένοντας στην τρίτη θέση.

Στην ίδια θέση με 15 βαθμούς επίσης βρίσκεται και ο ΓΣ Γλυκών Νερών μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενες είχαν αποτελεσματικότητα στην επίθεση και λιγότερα λάθη και έτσι οδηγήθηκαν στο νικηφόρο 0-3 που τους χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς.

Μεγάλη ανατροπή είχαμε στο παιχνίδι της ΟΠΕ Χαλκίδας με τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Οπήρε προβάδισμα με 1-2 αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού η ομάδα της Χαλκίδας με τεράστια αντεπίθεση γύρισε το παιχνίδι το πήρε με 3-2 και διατηρήθηκε στην ένατη θέση.Στη μάχη της ουράς ο ΓΣ Χαλανδρίου επικράτησε του ΓΣ Κορωπίου με 3-0 πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν.