22-11-2022 19:37

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B΄Εθνική Γυναικών: Στην τετράδα ο Παπάγου, μεγάλες νίκες για Ίωνες και Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου

Το πρωτάθλημα της LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών συνεχίζεται και οι μάχες για την τετράδα κορυφώνονται. Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και Φοίβος Μελισσίων συνεχίζουν να προπορεύονται  αήττητες και με την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής αλλα και 15 μέρες πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση στα Μελίσσια, το αποτέλεσμα της οποίας θα κρίνει και τον πρωταθλητή χειμώνα.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης της Έφης Μαρτσουκάκη δεν έχασε βαθμό ούτε από την πρώην της ομάδα το ΠΑΚ Χαλανδρίου με το οποίο είχε κατακτήσει αήττητο νταμπλ την περίοδο 2019-20. Οι φιλοξενούμενες ήταν πολύ σταθερή στην υποδοχή και βρήκε ενέργεια και λύσεις στην επίθεση. Αποτέλεσμα αυτού η επικράτηση με σχετική άνεση και στα τρία σετ με εκτεταμένο ροτέισον κάτι που οδήγησε στο 0-3 και μαζί στους 21 βαθμούς.

Με τρίποντο συνέχισε και ο Φοίβος Μελισσίων που ακολουθεί στους 20 βαθμούς. Κόντρα στην αξιόμαχη Γκράβα οι αθλήτριες του Φοίβου έκαναν καλό παιχνίδι και αξιοποιώντας το μπλοκ άμυνα πήραν τη νίκη με 3-0 και συνέχισαν ακάθεκτες.Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΣ Παπάγου κόντρα στη Νέα Μάκρη. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά και με 22-25 πήραν το πρώτο σετ. Ωστόσο η ομάδα του Παπάγου είχε σημαντική βελτίωση στη συνέχεια και αξιοποιώντας την καλή αμυντική λειτουργία βρήκε πόντους στην επίθεση. Έτσι, το 0-1 μετατράπηκε σε 3-1 και ο Παπάγου με 12 βαθμούς πάτησε τετράδα ξανά.

Ήττα αλλά κερδισμένος βαθμός για τους Νέους Βύρωνος στο παιχνίδι κόντρα στους Ίωνες. Οι Ίωνες πήραν το πρώτο και το τρίτο σετ αποκτώντας προβάδισμα δύο φορές αλλά ισάριθμες φορές οι Νέοι Βύρωνος έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο κρίσιμο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες ήταν πιο προσεκτικές στις λεπτομέρειες και με 16-14 πήραν το σετ και τη νίκη. Έτσι, οι Ίωνες με 9 βαθμούς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους στην προσπάθεια να προλάβουν την τετράδα

.Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας. Η Αθηνά Μαγκουφάνας ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα μετά το νικηφόρο πρώτο και τρίτο σετ. Το παιχνίδι ήταν οριακό και με εξαίρεση το τρίτο σετ όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν σε μικρές διαφορές και αυτό έδωσε πίστη και αισιοδοξία στις γηπεδούχες οι οποίες κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο πέμπτο σετ και να πάρουν τη νίκη με 3-2.

Πλέον οι δύο ομάδες απέχουν έναν βαθμό με την Αθηνά Μαγκουφάνας να βρίσκεται πέμπτη, μια θέση πάνω από την Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.Τη δεύτερη νίκη της σημείωσε η Νίκη Αμαρουσίου κόντρα στην Ένωση Βύρωνα. Η ομάδα τω βορείων προαστίων είχε καλύτερη εικόνα και παρότι στο δεύτερο σετ η Ένωση Βύρωνα πάλεψε μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη με 0-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

7η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου  0-3 (20-25,24-26,17-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΕ Γκράβας  3-0 (25-19,25-18,25-20)

ΑΣ Παπάγου - ΕΣ Νέας Μάκρης   3-1 (22-25,25-15,25-18,25-20)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  3-2 (25-21,17-25,25-17,21-25,16-14)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης   0-3 (15-25,12-25,15-25)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  3-2 (23-25,25-22,16-25,25-23,16-14)