21-11-2022 15:19

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B΄Εθνική ανδρών: Στο Παγκράτι το ντέρμπι κορυφής του Β’ ομίλου, νίκη πρωτιάς για τον Οδυσσέα στον Α’ όμιλο

Ντέρμπι και ανακατατάξεις είχε η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος LIFE Β’ Εθνικής Ανδρών. Το ρεπό της Αγίας Παρασκευής αλλά και το ντέρμπι στον Β’ όμιλο έπαιξαν το ρόλο του ώστε να δούμε νέα δεδομένα στις βαθμολογίες.

Στον Α’ όμιλο ο ΑΟ Οδυσσέας εκμεταλλεύτηκε το ρεπό της Αγίας Παρασκευής. Παρότι ο Ηλυσιακός αποδείχθηκε ιδιαίτερα σκληρός αντίπαλος και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ ο Οδυσσέας είχε την ποιότητα και την ηρεμία ώστε να καταφέρει να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ με 2-3. Έτσι, ο Οδυσσέας είναι πλέον στην πρώτη θέση ενώ ο Ηλυσιακός με το βαθμό που πήρε κατάφερε να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας.

Νίκη και τρίποντο για τους Ίωνες κόντρα στο Γέρακα. Οι γηπεδούχοι Ίωνες έκαναν μια εμφάνιση όπου δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα ειδικά όσο τα σετ πήγαιναν προς την τελική ευθεία. Οι τρεις αυτοί βαθμοί που χάρισε το 3-0 διατήρησαν τους Ίωνες στην τρίτη θέση ενώ ο Γέρακας δεν κατάφερε να ξεφύγει από την τελευταία θέση.

Χαμένος βαθμός αλλά νίκη για τους Νέους Βύρωνος κόντρα στα Σπάτα. Η ομάδα των Σπάτων έκανε την ανατροπή μετά το χαμένο πρώτο σετ. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, και με την δυναμική που έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο σετ αρχικά ισοφάρισαν και εν συνεχεία ήταν εντυπωσιακοί στο τάι μπρέικ και με 15-4 έκαναν το τελικό 3-2.Νίκη και για τον ΑΚ Ζωγράφου όπου επικράτησε με 3-1 του Τεύκρου.

Ο ΑΣ Τεύκρος μπήκε με δυναμισμό στο παιχνίδι και με 26-28 πήρε προβάδισμα. Η συνέχεια είχε ενδιαφέρον, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν αλλά τελικά ο ΑΚ Ζωγράφου επικράτησε με 3-1.Ντέρμπι για την πρώτη θέση είχε ο Β’ όμιλος ανάμεσα σε Αθηνά Μαγκουφάνας και ΑΟ Παγκρατίου. Η διάθεση και η αποτελεσματικότητα της Αθηνάς Μαγκουφάνας στο πρώτο σετ έδειξε πως μάλλον θα είναι η ομάδα που θα κυριαρχήσει. Παρά το 25-18, όμως, ο ΑΟ Παγκρατίου έδειξε μεγάλη υπομονή και ποιότητα στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Το σκορ ανατράπηκε και το Παγκράτι πήρε τη νίκη με 1-3 δείχνοντας πολύ καλή εικόνα στα σετ που ακολούθησαν και παράλληλα έπιασε την Αθηνά Μαγκουφάνας στους 14 βαθμούς και την κορυφή αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Έναν βαθμό μακριά βρίσκεται η ΟΠΕ Χαλκίδας με τη νίκη επί τους Εθνικού. Η ομάδα της Χαλκίδας διεύρυνε το σερί της αλλά κυρίως επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Το τελικό 0-3 έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα της Χαλκίδας που την διατηρούν ψηλά στη βαθμολογίας.Ισόβαθμες είναι πλέον Ένωση Γαλατσίου και ΑΕ Γκράβας. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι η Γκράβα ανάτρεψε το εις βάρος της σκορ και με αποτελεσματικότητα από τη μπροστά ζώνη πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 1-3.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

:Α’ Όμιλος6η αγωνιστική

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - Ρεπό

ΑΚ Ζωγράφου - ΑΣ Τεύκρος   3-1(26-28,25-16,30-28,25-19)

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΟ Οδυσσέας  2-3 (26-24,20-25,25-17,20-25,13-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΟΦ Γέρακα    3- 0 (25-18,25-18,25-20)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΕΑΟ Σπάτων    3-2 (25-21,19-25,21-25,25-23,15-4)