15-11-2022 15:09

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική γυναικών: Συνεχίζει πρώτος και αήττητος ο ΑΟ Άνοιξης

Καμία έκπληξη δεν πραγματοποιήθηκε στην 6η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Οι πέντε ομάδες που προπορεύονται πέτυχαν νίκες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία διαφοροποίηση στην κατάταξη.

Ο ΑΟ Άνοιξης διατηρήθηκε αήττητος αφού επικράτησε και του ΓΣ Χαλανδρίου. Με πολύ καλή απόδοση και επιθετική συνέπεια οι αθλήτριες του Νίκου Σπανού επικράτησαν με 3-0 και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν στους 18 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που ξεπέρασε την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας και επικράτησε του Αγίου Στεφάνου. Μετά από ένα εύκολο πρώτο σετ που κρίθηκε με 11-25 η συνέχεια ήταν πιο ισορροπημένη αλλά ακόμα και έτσι ο ΑΟ Θρακομακεδόνων είχε τις λύσεις και την ηρεμία με αποτέλεσμα να φτάσει στο 0-3 και τη νίκη.Ανατροπή και νίκη για το Κολλέγιο Ντερή σε ένα παιχνίδι που φάνηκε να στραβώνει.

Η ΟΠΕ Χαλκίδας πήρε τα πρώτα δύο σετ και έδειχνε έτοιμη για την έκπληξη της 6ης αγωνιστικής. Από το τρίτο σετ και έπειτα το Ντερή ανέβασε απόδοση στην υποδοχή, λειτούργησε καλύτερα επιθετικά και έχοντας συγκέντρωση όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 και αφήνοντας ένα χαμένο βαθμό βρίσκεται στους 12.

Στους 12 βαθμούς βρίσκεται και ο ΓΣ Γλυκών Νερών που επίσης δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Οι φιλοξενούμενες του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ αλλά δεν κατάφεραν να μετατρέψουν αυτή την καλή προσπάθεια σε νίκη.

Οι αθλήτριες των Γλυκών Νερών έδειξαν μεγάλη δυναμική στο τέταρτο σετ όπου επικράτησαν με 15 πόντους διαφορά και στο τάι μπρέικ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με 15-13.Κερδισμένος ήταν ο ΑΟ Καρεά που με το Κολλέγιο Ντερή και τον ΓΣ Γλυκών Νερών να μην παίρνουν τρίποντο τους έφτασε στους 12 βαθμούς επικρατώντας με 1-3 του ΑΣ Τυφών.

Ο Τυφών ξεκίνησε πολύ καλά και πήρε το πρώτο σετ αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι φιλοξενούμενες έδειξαν τις δυνατότητές τους και άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το τελικό 1-3 έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στον ΑΟ Καρέα που μπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι της πεντάδας.Νίκη και χαμόγελα για τον Απόλλωνα που πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου.

Ο Απόλλωνας ήταν σαφώς ανώτερος και δέχτηκε μόλις 15 πόντους σε όλο το παιχνίδι. Το τελικό 0-3 χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στον Απόλλωνα που πλέον βρίσκεται στους 8.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: