14-11-2022 15:56

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Κύπελλο Ανδρών: Βγήκαν τα τρία εισιτήρια του Final 4

Βγήκαν τα τρία εισιτήρια του Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών. Ηλυσιακός, Αθηνά Μαγκουφάνας και ΑΕ Αμπελοκήπων θα δώσουν το παρόν στα ημιτελικά ενώ εκκρεμεί ο αγώνας της Αγίας Παρασκευής με την ΑΕ Γκράβα που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (15/11)

Το παιχνίδι του Παγκρατίου με τον Ηλυσιακό είχε προηγηθεί τις προηγούμενες μέρες με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη. Σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ δυνατές φάσεις, ανταγωνισμό και τρία γεμάτα σετ ο Ηλυσιακός ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος. Το πρώτο σετ μάλιστα κρίθηκε στο 30-32 ενώ το δεύτερο στο οριακό 23-25. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων ο Ηλυσιακός έφτασε στο 0-3 και θα δώσει το παρόν στο Final 4.

Η Μεσοβδόμαδα είχε πραγματοποιήσει και το παιχνίδι της Αθηνάς Μαγκουφάνας με τον ΑΚ Ζωγράφου. Το δεύτερο σετ έμοιαζε με ντέρμπι αφού και εδώ κρίθηκε με περισσότερους από 30 νικηφόρους πόντους. Οι παίκτες της Αθηνάς Μαγκουφάνας πήραν το σετ με 31-29 ωστόσο στο πρώτο και το τρίτο είχαν σαφή υπεροχή και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0 και την πρόκριση.Ο προημιτελικός ανάμεσα σε Οδυσσέα και ΑΕ Αμπελοκήπων ήταν ένα παιχνίδι λεπτομερειών.

Οι γηπεδούχοι του Οδυσσέα προηγήθηκαν αφού με 25-21 έδειξαν ικανοί να προκαλέσουν προβλήματα στην απέναντι πλευρά. Με το ίδιο σκορ αλλά αντίστροφα κρίθηκε το δεύτερο σετ καθώς η ομάδα των Αμπελοκήπων ανέκαμψε. Το τρίτο σετ ήταν και το πιο κομβικό αφού οι δύο ομάδες το πάλεψαν μέχρι το τέλος.

Με 23-25 η ΑΕ Αμπελοκήπων πήρε προβάδισμα στα σετ αλλά και στην ψυχολογία και αυτό έπαιξε το ρόλο του και στη συνέχεια αφού τελικά έγινε το 1-3 με τους γηπεδούχους να αδειάζουν από ενέργεια στο τέταρτο σετ.

Η αναμέτρηση ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΕ Γκράβας θα δώσει το τέταρτο εισιτήριο και θα συμπληρώσει το παζλ των ημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

3 η αγωνιστική Κυπέλλου Ανδρών

ΑΟ Παγκρατίου - ΑΟ Ηλυσιακός 0-3   (30-32,23-25,21-25)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΚ Ζωγράφου 3-0 (25-14,31-29,25-12)

ΑΟ Οδυσσέας - ΑΕ Αμπελοκήπων   1-3 (25-21,21-25,23-25,18-25)

Τρι-15/11/22       21:45      Αγίας Παρασκευής     ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΕ Γκράβας