11-11-2022 16:07

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 2 γυναικών: Νίκη πεντάδας για τον ΑΟ Λαγονησίου στη Ν. Φιλαδέλφεια, συνεχίζουν αήττητοι Δάφνη και Κουκάκι

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών με την κατάσταση στην κορυφή να μένει ως έχει. Δάφνη Αγίου Δημητρίου και ΠΑΟ Κουκάκι συνέχισαν με νίκες ενώ οι μάχες για την πεντάδα τράβηξαν το ενδιαφέρον.

Μπορεί να έχασε ένα σετ αλλά συνέχισε με καθαρή νίκη ο ΠΑΟ Κουκάκι κόντρα στην Κερατέα. Η ομάδα του Δαμιανού Χυτήρη έδειξε αδράνεια στο δεύτερο σετ, το οποίο και έχασε, αλλά κατά τα υπόλοιπα πραγματοποίησε μια ικανοποιητική εμφάνιση όπου έδειξε τα δυνατά της στοιχεία σε επίθεση και υποδοχή και με το 3-1 συνέχισε τη νικηφόρα πορεία.

Παρομοίως και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου που έκανε το 5 στα 5 επικρατώντας της Σχολής Μωραΐτη. Η ομάδα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ και παρότι έχασε το τρίτο ξαναβρήκε τα αποθέματα ώστε να φτάσει στο 1-3 και να μην αφήσει χαμένο βαθμό.

Έτσι, Δάφνη Αγίου Δημητρίου και ΠΑΟ Κουκάκι συνεχίζουν μαζί στην κορυφή με 15 βαθμούς.Μεγάλη αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε ΑΣ Σπάτων Γαία και Πανελλήνιο.

Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ο Πανελλήνιος πήρε τη νίκη με 2-3 χάνοντας ωστόσο έναν πολύτιμο βαθμό στο κυνήγι της κορυφής παραμένοντας, όμως, στην τρίτη θέση.Νίκη και τρίποντο για τον ΟΦ Γέρακα που παραμένει σε τροχιά πεντάδας.

Στην έδρα του ΓΑΣ Χολαργού και με τις γηπεδούχες να ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς το 0-3 ήρθε με δυσκολία αφού τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η ανωτερότητα του ΟΦ Γέρακα φάνηκε στη συνέχεια όπου το τελικό 0-3 έστειλε την ομάδα στους 10 βαθμούς.Τους 10 βαθμούς έφτασε και ο ΑΟ Λαγονησίου αφήνοντας ταυτόχρονα τον Ιωνικό στην 6η θέση με 9. Ο ΑΟ Λαγονησίου προηγήθηκε δύο φορές στα σετ αλλά οι γηπεδούχες είχαν τις λύσεις και ισοφάρισαν ξανά και ξανά.

Με το παιχνίδι στο πέμπτο σετ ο ΑΟ Λαγονησίου επικράτησε με 10-15 και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη αφού βρίσκεται πλέον στην πεντάδα.Ακόμα δύο παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Ο ΑΟ Διονύσου βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού ο Μελισσιακός προηγήθηκε με 0-2 σετ. Αφού οι γηπεδούχες ανέκαμψαν και μείωσαν σε 1-2 πήραν επίσης και το κομβικό τέταρτο σετ που έφτασε μέχρι το 26-24 και εν τέλει ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πήραν 2 πολύτιμους βαθμούς που τους οδήγησαν στους 8 συνολικά.

Η Ένωση Γαλατσίου, από την άλλη, λίγο έλειψε να χάσει ένα παιχνίδι που είχε στα χέρια της. Έχοντας πάρει τα δύο πρώτα σετ κόντρα στην Παλλήνη έκανε μια κάμψη διαρκείας που έφερε την αναμέτρηση στο 2-2. Στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχες ανέκαμψαν και με το εντυπωσιακό 15-5 πήραν τη νίκη και τους 2 βαθμούς.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: