07-11-2022 12:36

ΕΣΠΑΑΑ Life Β Εθνική Ανδρών: Χαμένος βαθμός αλλά κορυφή για την Αθηνά Μαγκουφάνας, στον Οδυσσέα το ντέρμπι του Α' ομίλου

Χωρίς μεγάλες ανακατατάξεις στους δύο ομίλους συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της LIFE Β Εθνικής Ανδρών. Οδυσσέας και Αγία Παρασκευή διατηρήθηκαν στην κορυφή του Α Ομίλου ενώ η Αθηνά Μαγκουφάνας στραβοπάτησε αλλά εκμεταλλεύτηκε ακόμα και έτσι το ρεπό του Παγκρατίου στον Β όμιλο.

Στον Α όμιλο τα Σπάτα έκαναν το ρεπό τους στην 4η αγωνιστική. Ντέρμπι κορυφής πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Αγία Παρασκευή και Οδυσσέα. Ένα παιχνίδι απόλυτα ανταγωνιστικό, όπως αρμόζει σε ένα ντέρμπι, κατέληξε τελικά στην πλευρά του Οδυσσέα.

Οι παίκτες του Ιωάννη Δημητρίου επικράτησαν με 0-3 με όλα τα σετ να κρίνονται σε μικρές διαφορές και σε λεπτομέρειες (23-25,23-25,22-25). Οι δύο ομάδες βρίσκονται στους 9 βαθμούς ισόβαθμες με τον Οδυσσέα ωστόσο να έχει κάνει το ρεπό του και να έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο παιχνίδι των Νέων Βύρωνος με τον ΟΦ Γέρακα. Ο ουραγός Γέρακας πέτυχε την πρώτη του νίκη για φέτος πραγματοποιώντας ανατροπή από 2-0 σε 2-3 και με το τέταρτο σετ να κρίνεται στο 28-30.

Οι Νέοι Βύρωνος έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής αλλά ακόμα και έτσι βρίσκονται στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς.Νίκη για τον Ηλυσιακό κόντρα στον Τεύκρο με 3-0 με την ομάδα των Ηλυσίων να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με αυτή τη νίκη παραμένουν σε τροχιά τετράδας.Στους 6 βαθμούς και ισόβαθμος με τον Ηλυσιακό βρίσκεται η ομάδα των Ιώνων.

Ο ΑΚ Ζωγράφου προηγήθηκε παίρνοντας το πρώτο σετ με 18-25 αλλά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στην πορεία. Οι Ίωνες έβγαλαν ποιότητα και αποτελεσματικότητα και με 3-1 πήραν την νίκη και το πολύτιμο τρίποντο.Στον Β όμιλο το Παγκάτι είχε ρεπό και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Αθηνά Μαγκουφάνας να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Παρόλα αυτά η Αθηνά Μαγκουφάνας έχασε βαθμό αφού νίκησε με 3-2 την ΟΠΕ Χαλκίδας μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι γεμάτο ανατροπές όπου η ΟΠΕ Χαλκίδας είχε προηγηθεί με 0-2 σετ.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας είναι πλέον στους 11 βαθμούς, τρεις περισσότερους από το Παγκράτι ενώ η ΟΠΕ Χαλκίδας έμεινε στους 7.Νίκη τετράδας πέτυχε η ΑΕ Αμπελοκήπων στην έδρα της Ένωσης Γαλατσίου με 1-3.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μετά το 25-20 του πρώτου σετ αλλά η Αμπελόκηποι ήταν καλύτερη στη συνέχεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με βελτιωμένη υποδοχή και καλή απόδοση στη μπροστά ζώνη πήραν μια σημαντική νίκη που τους βάζει στην τετράδα και παράλληλα προσπέρασε την Ένωση Γαλατσίου.

Νίκη για πρώτη φορά φέτος για την Γκράβα αφού με 1-3 πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Νηρέα σε ένα παιχνίδι που στα δύο τελευταία σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο.Πρώτο τρίποντο και για τον Εθνικό που κόντρα στον Άτλαντα Δάφνης Υμηττού δεν είχε προβλήματα και έφτασε στο 3-0 και τη νίκη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: