01-11-2022 17:30

ΕΣΠΑΑΑ: Ο Φοίβος Μελισσίων το τρίποντο, τις εντυπώσεις ο Παπάγου

Τέταρτη σερί νίκη για τον Φοίβο Μελισσίων, καθώς για την 4η αγωνιστική της Life B’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, πέρασε δύσκολα με 0-3 (20-25, 19-25, 25-27) από του Παπάγου και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Δεξαμενή Μεταμόρφωσης με 12 βαθμούς.

Ένα παιχνίδι που ήταν αφιερωμένο στον φορέα «Αλμα Ζωής» που έχει στόχο την ευαισθητοποίηση και καταπολέμηση του καρκίνου του μαστού.

Οι νικήτριες που έκαναν μια πολύ μέτρια εμφάνιση, αλλά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο χαρις στα ξεσπάσματα και την εμπειρία ορισμένων παικτριών του, στους τελευταίους πόντους των σετ. Από την άλλη ο ανανεωμένος ριζικά γηπεδούχος Παπάγου, μετά το πρώτο σετ, ανέβασε την απόδοση του έπαιξε με πάθος και μεγάλο ενθουσιασμό, και με την βοήθεια των φιλάθλων του έβαλε προβλήματα στον αντίπαλο του μέχρι το φινάλε.

Στο πρώτο σετ ο Φοίβος προηγήθηκε 11-17, 15-20, ο Παπάγου ανέβασε την απόδοση του, μείωσε στους τρεις (19-22, 20-23) αλλα ο Φοίβος κατάφερε να το πάρει με 20-25. Το δεύτερο σετ ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 17-18, 18-20 και τελικά τον Φοίβο να επικρατεί με 19-25 και να παίρνει προβάδισμα με 0-2.

Δραματικό ήταν το τρίτο σετ. Η ομάδα των Μελισσίων, πήρε προβάδισμα με 15-20, 21-24 αλλα δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ. Ο ψυχωμένος Παπάγου "έσβησε" τρία ματς μπόλ και ισοφάρισε 24-24 με την Κωτούλα, η κορυφαία Παπανίκα έκανε το 24-25, η Νικολογιάννη εσβησε και το τέταρτο ματς μπόλ ισοφάρισε σε 25-25 αλλά και πάλι η διαγώνια Παπανίκα με καθαρό μυαλό πέτυχε τους δύο τελευταίους πόντους και με 25-27, βοήθησε τον Φοίβο να κλειδώσει το τρίποντο.

Από τον Φοίβο εξαιρετική η Παπανίκα ενώ έδωσαν βοήθειες Κωτσιάκη, Τατούλη και Μολδοβανίδη και από τον Παπάγου ξεχώρισαν Καϊμάκη, Νικολογιάννη, Κωτούλα, Μπαρουξή, Κοντραφούρη.

Τα σετ 0-3 (20-25, 19-25, 25-27)

Διαιητές: Μαρκάτης Μαλλιάρα

Παπάγου (Μπούμπουρας): Καϊμάκη, Κωτούλα, Αντωνίου, Ράγκου, Νικολογιάννη, Λιόδη, Κοντραφούρη (λ), Μπαρουξή, Κοντακιώτη, Σαρρή

Φοίβος Μελισσίων (Σπύρος Νικολάκης): Κομίνη, Καραγκούνη, Παπανίκα, Κωτσιάκη, Μέγγου, Θάνου, Μολδοβανίδη (λ) Τατούλη, Γεωργακοπούλου, Ζαχαροπούλου, Δημητρακάκου,