27-10-2022 15:46

ΕΣΠΑΑΑ: Στον Οδυσσέα το ντέρμπι του Β ομίλου της Τοπικής κατηγορίας 3 γυναικών

Η 3η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 3 γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ είχε από τη μία τον Α όμιλο να συνεχίζει να βρίσκεται σε απόλυτη ισορροπία ενώ τα πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν στον Β όμιλο. Συνολικά πέντε ομάδες είναι αυτές που παραμένουν αήττητες και χωρίς χαμένο βαθμό και οδηγούν τους δύο ομίλους.

Ο Α όμιλος είναι μέχρι στιγμής πιο αμφίρροπος καθώς τρεις ομάδες ισοβαθμούν στους 9 βαθμούς. Ο ΑΣΟΧ Φοίβος είναι μια από αυτές καθώς με σχετική άνεση και καλή εικόνα επικράτησε του Αετού Μεταμόρφωσης με 3-0 εντός έδρας. Οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο σε όλο το παιχνίδι και αυτό το εξαργύρωσαν και με τους τρεις βαθμούς που πήραν.

Τη νικηφόρα πορεία του συνέχισε ο ΑΟ Kωφών που πέτυχε μια εύκολη νίκη με 3-0 ΑΣΠ Σάλαμμον. Οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΑΟ Κωφών και δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν το καλό επιθετικό παιχνίδι που σε μεγάλο βαθμό έκρινε το ματς.Η ισοβαθμία της κορυφής συμπληρώθηκε με τον ΑΚ Ζωγράφου.

Η γηπεδούχος ομάδα του ΑΣ Λαυρίου έβαλε δυσκολία στην ομάδα του Ζωγράφου και μάλιστα με 25-21 πήρε το δεύτερο σετ. Ωστόσο οι κοπέλες του ΑΚ Ζωγράφου διόρθωσε κάποιες αδυναμίες της πίσω ζώνης και κάποιες λεπτομέρειες στην επίθεση φτάνοντας στο νικηφόρο 1-3 χωρίς να αφήσουν χαμένο βαθμό.Τρίποντο για άλλες δύο ομάδες σε αυτή την αγωνιστική, τόσο για τις Αμαζόνες Αχαρνών όσο και για τον Εθνικό.

Οι Αμαζόνες Αχαρνών βρήκαν μεγάλη αντίσταση από τον ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης κατά βάση στο δεύτερο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το νικηφόρο 3-0, ενώ η Νηαρ Ηστ ξεκίνησε κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-3 από τον Εθνικό.

Στον Β όμιλο το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε Οδυσσέα και Ηρακλή Χαλκίδας. Οι γηπεδούχες του Οδυσσέα είχαν σταθερότητα στην υποδοχή και καθαρό μυαλό στην επίθεση κάτι που οδήγησε στο 3-0 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.Το τρία στα τρία πέτυχε και ο ΕΑΟ Σπάτων αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Γκύζη-Πολυγώνου.

Τα Σπάτα λειτουργήσαν πολύ καλά σε επίθεση, μπλοκ και άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσουν με μεγάλη διαφορά και τα τρία σετ, τα δύο εκ των οποίων δεχόμενες μονό αριθμό πόντων.Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΣΠ Κτησιφών κόντρα στον ΑΣ Ιωνάς Δάφνης.

Οι γηπεδούχες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι αθλήτριες του ΑΣΠ Κτησιφών και πήραν το προβάδισμα. Παρά τη βελτιωμένη εικόνα των γηπεδούχων ήρθε τελικά το 0-3 και το δεύτερο τρίποντο για την ομάδα του ΑΣΠ Κτησιφών.

Δύσκολη νίκη σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για τον ΔΑΣ Αραφήν στην έδρα του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Τα πρώτα δύο σετ ήταν άκρως ισορροπημένα και μοιράστηκαν στις δύο ομάδες. Το 30-32 του τρίτου σετ ήταν καθοριστικό αφού ο ΔΑΣ Αραφήν πήρε προβάδισμα και το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας και το τελικό 1-3 κατακτώντας τη δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1η αγωνιστική

Α’ Όμιλος

ΑΟ Νηαρ Ηστ - ΓΣ Εθνικός  1-3 (27-25,21-25,19-25,19-25)

ΑΣ Λαυρίου - ΑΚ Ζωγράφου  1-3 (21-25,25-21,18-25,19-25)

Αμαζόνες Αχαρνών - ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης    3-0 (25-11,26-24,25-16)

ΑΟ Κωφών - ΑΣΠ Σάλαμμον        3-0 (25-11,25-13,25-12)

ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' - ΑΠΣ "Αετός" Μεταμόρφωσης 3-0 (25-14,25-18,25-18)