11-04-2022 23:31

LIFE Β' Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: «Μπρέικ» τίτλου για τον Αστέρα Αγ. Δημητρίου μέσα στα Μελίσσια με εντυπωσιακό 2-3

Πρωταθλητής στην Β΄εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ είναι ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου. Η ομάδα του Βασίλη Αρναούτη μετά από δραματική μονομαχία επικράτησε 2-3 (25-18, 22-25, 21-25, 25-15, 9-15) στο κλειστό των Μελισσίων του Φοίβου και συνολικά με 3-1 νίκες (οι δύο ήταν από την κανονική περίοδο),κατάφερε να σηκώσει την πολυπόθητη κούπα, ενώ θα πάρει μέρος στα μπαράζ ανόδου για την Α2 Γυναικών.

Στην κανονική περίοδος ο Αστέρας είχε τερματίσει πρώτος και αήττητος με 22 νίκες και μετέφερε στα πλέι οφ τις 2 νίκες που είχε πάρει στα ντέρμπι με τον Φοίβο.. Στον πρώτο αγώνα πλέι οφ, στις 8/4, η ομάδα του Σπύρου Νικολάκη έσπασε την έδρα και με 2-3 μείωσε τη σειρά σε 2-1.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Φοίβος επικράτησε με 25-18. Στο δεύτερο ο Αστέρας ξέφυγε με 5-13, και 13-19, η ομάδα των Μελισσίων μείωσε σε 18-21, 20-23 αλλά ο Αστέρας άντεξε και πήρε το σετ με την Μύριλα με 22-25 και έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Αστέρας ξέφυγε με 11-16, 14-19, 16-21, ο Φοίβος μείωσε σε 20-23 και ο Αστέρας και πάλι πήρε το σετ με 21-25.Στο τέταρτο οι «Μέλισσες» του Φοίβου «αγρίεψαν» και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με 25-16,κόντρα σε ένα αντίπαλο που έδειξε μεγάλη κόπωση.

Στο τάι μπρέικ είχαμε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά με 3-7, ο Φοίβος μείωσε σε 6-7 αλλά και πάλι οι παίκτριες του Αρναούτη, διατήρησαν την διαφορά στο σκορ με 6-8, 8-11, 8-13, 9-14 και 9-15 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς που σήμαινε πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Play Off Τελικοί Β Εθνικής Γυναικών

Μεταφορά Αποτελεσμάτων Α΄ Φάσης (2-0): ΓΣ Αστέρας Αγ. Δημητρίου - ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φοίβος΄΄ (3-1, 3-1)

Παρασκευή 8/4

ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"   2-3 (25-21, 25-17, 15-25, 19-25, 14-16)

Δευ-11/04

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 2-3 (25-18, 22-25, 21-25, 25-15, 9-15