11-04-2022 21:05

LIFE Β' Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Προβάδισμα τίτλου για την Κερατέα, 3-0 την Αγ. Παρασκευή

Η Κερατέα ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής της Life Β εθνικής ανδρών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς επικράτησε 3-0 (27-25,25-19,25-21) της δεύτερης Αγ. Παρασκευής και πήρε διαφορά τριών πόντων, μια αγωνιστική πριν τη λήξη του τουρνουά 1-8. Οι νικητές είναι μια ανάσα από το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλει οφ ενω μπαίνουν με προβάδισμα με 2-0 νίκες.

Το πρώτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό. Μετά από συνεχείς ανατροπές η Κερατέα με ένα έξυπνο πλασέ και ένα λάθος των αντιπάλων της κατάφερε να φτάσει στο 27-25 και να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και η Κερατέα έκανε το 2-0 με 25-19. Το καθοριστικό τρίτο, όμως, ήταν και πάλι ντέρμπι. Μετά το 21-21, όμως, η ομάδα του Χρήστου Ζιντζόβα ήταν πιο συγκεντρωμένη και με 25-21 έφτασε στη νίκη με 3-0.

Οι Αμπελόκηποι έμειναν στην τρίτη θέση, η οποία ότι και αν γίνει στην επόμενη αγωνιστική θα είναι και οριστική. Μετά από δύο πρώτα ισορροπημένα σετ Ένωση Γαλατσίου και Αμπελόκηποι ήταν στο 1-1. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι του Χάρη Σαραντόπουλου ξέμειναν από δυνάμεις. Η ΑΕ Αμπελοκήπων με 19-25 και 15-25 πήραν τη νίκη με 1-3 και έφτασαν στους 28 βαθμούς.

Νίκη με ανατροπή για το Παγκράτι στην έδρα των Ιώνων. Οι γηπεδούχοι Ίωνες βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με 1-0 και 2-1. Παρόλα αυτά η ομάδα του Παγκρατίου είχε τις λύσεις. Αφού ισοφάρισαν δις κατάφεραν να πάρουν το τάι μπρέικ με 13-15 μειώνοντας τα λάθη και φτάνοντας στη νίκη που κρατάει την ομάδα του Παγκρατίου στην τέταρτη θέση.

Καθαρό τρίποντο για τον Οδυσσέα που επικράτησε εντός έδρας του Πανελληνίου με 3-0. Οι «ολυμπιονίκες» δεν κατάφεραν να απειλήσουν σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Οδυσσέα Αμαρουσίου ήταν καλύτεροι, πιο αποτελεσματικοί και με λιγότερα λάθη και με αυτή τη νίκη έφτασαν του 20 βαθμούς.