27-01-2022 00:47

ΕΣΠΑΑΑ: «Ζωντανός» ο Παναθηναϊκός στο κυνήγι της τρίτης θέσης στα Αγόρια Κ21

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα αγοριών Κ21 τα πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν.Η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε παρά το ρεπό και θα τερματίσει πρώτη ότι και αν γίνει στην 14η αγωνιστική, ο Πανερυθραϊκός έχει κλειδώσει τη δεύτερη θέση ενώ Φοίβος Μελισσίων, Παναθηναϊκός συμπλήρωσαν την τετράδα.

Ο Πανερυθραϊκός πήρε μία ακόμα νίκη, την ένατη για φέτος, και μείωσε τη διαφορά με την ΑΕΚ στους 4 βαθμούς. Η ΑΕ Αμπελοκήπων δυσκολεύτηκε στην Ερυθραία αλλά εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Πανερυθραϊκού στο τρίτο σετ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση και παράλληλα είχαν συνέπεια στο αμυντικό κομμάτι και πήραν τη νίκη χωρίς απώλειες βαθμών με 3-1.

Την τελευταία προσπάθεια για είσοδο στην τετράδα έχασε η Κηφισιά στο παιχνίδι με το Φοίβο Μελισσίων. Η Κηφισιά, που στην επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό, ηττήθηκε με 1-3 σε ένα παιχνίδι που έδειξε να έχει ζωή στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησε. Η εμφάνιση του Φοίβου στη συνέχεια, όμως, ήταν πολύ καλή κάτι που σταμάτησε τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Με καλά ποσοστά στην επίθεση, καλό σερβίς και σιγουριά πάνω στο φιλέ ο Φοίβος Μελισσίων έφτασε στο 1-3 και τους 21 βαθμούς αφήνοντας την Κηφισιά στην πέμπτη θέση.Νίκη για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην ΑΕ Αγίας Παρασκευή με 3-0.

Για δύο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός. Ωστόσο στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και έβαλαν δύσκολα στους πράσινους. Παρόλα αυτά με ηρεμία και υπομονή στο παιχνίδι τους, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφτασαν στο 27-25 και πήραν τη νίκη με την οποία προσπέρασαν την Κηφισιά και εξασφάλισαν την είσοδο στην τετράδα