27-01-2022 00:09

Β΄εθνική Γυναικών ΕΣΠΕΠ: Ολική ανατροπή του Ακρίτα Καλαμάτας στη Σπάρτη

Μεγάλη νίκη με 2-3 (25-22, 27-25, 23-25, 16-25, 9-15) μετά από εκπληκτική ανατροπή μέσα στη Σπάρτη, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής πέτυχε ο ΑΟ Ακρίτας στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Β Εθνικής γυναικών (Η’ όμιλος) της Ε.Σ.ΠΕ.Π

Στα δυο πρώτα σετ οι αήττητες παίκτριες του Σπαρτιατικού με ψυχραιμία και λιγότερα λάθη, αξιοποίησαν τις αδυναμίες και τα πολλά χαμένα σερβίς του Ακρίτα πήραν προβάδισμα στο σκορ με 2-0.

Η πίεση στο σέρβις και η βελτίωση της υποδοχής σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές έφεραν τον Ακρίτα να μειώνει σε 1-2.Με σύμμαχο πλέον την ψυχολογία και κάποιες αλλαγές σχημάτων από τον κοουτς Χαραλαμπίδη, ο Ακρίτας ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια επικράτησε στο πέμπτο σετ με περίπατο, φεύγοντας απο την Σπάρτη με ενα πολύτιμο δίποντο που την κράτησε στην βαθμολογία, μόνη δεύτερη.

Την Κυριακή ο Καλαματιανός σύλλογος αντιμετωπίζει τον ΑΟ Αλκυών από το Ναύπλιο ο οποίος και αυτός ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρέωσεις στο νέο έτος πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Χαραλαμπίδης): Φωτεινάκη, Μαθιουδάκη Μπαγιώκου, Καραβανά, Μαυρέα, Σταυροπούλου, Μπαστακού (λ), Μπότη,  Λίκα (λ), Πανταζοπούλου, Βολανάκη, Κούρτη, Πετεινάρη.