24-01-2022 00:13

ΕΣΠΕΔΑ: Πρώτο κύπελλο για τον Ιωνικός Νίκαιας 3-2 την Ένωση Ιλίου με καθοριστική την MVP Μολδοβανίδη

Κυπελλούχος Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ για τη σεζόν 2021-2022 αναδείχτηκε ο αήττητος στην διοργάνωση, Ιωνικός Νίκαιας. Η ομάδα της Νίκαιας μετά από ένα αρκετά καλό τελικό που έγινε στο κλειστό του Κερατσινίου και είχε πολλές ανατροπές στο σκορ, αρκετή αγωνία, και μπόλικο πάθος, λύγισε με 3-2 (20-25, 25-13, 25-21, 19-25, 16-14) στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ την μαχητική Ένωση Ιλίου. MVP του τελικού αναδείχτηκε η εξαιρετική Τατιάνα Μολδοβανίδη η οποία ήταν καθοριστική στο φινάλε του τάι μπρέικ.

Για τον Ιωνικό που βρήκε λύσεις από το ποιοτικό του ρόστερ, ήταν το πρώτο του κύπελλο στην παρθενική του εμφάνιση σε τελικό της διοργάνωσης, ενώ για την Ένωση Ιλίου ήταν ο έκτος χαμένος τελικός!

Αγωνιστικά η ‘Ένωση Ιλίου ήταν αυτή που μπήκε δυνατά, αιφνιδίασε τον Ιωνικό πήρε προβάδισμα με 2-10. Στη συνέχεια ο Ιωνικός «ξύπνησε» ανέβασε την απόδοση του και ισοφάρισε σε 15-15. Και πάλι όμως η Ένωση ήταν αυτή που ξέφυγε με 17-20, η ομάδα της Νίκαιας μείωσε σε 19-20 αλλα και πάλι οι τυπικά φιλοξενούμενες πήραν διαφορά 19-23 με άσσο της Ζιγκίρη και τέλειωσαν το σετ με 20-25.

Καταιγιστικός ο Ιωνικός στο δεύτερο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Ίλιο και ισοφάρισε σε 1-1 με το εντυπωσιακό με 25-13.Μάχη έγινε στο τρίτο σετ, με τον Ιωνικό με φόρα από το δεύτερο σετ να ξεφεύγει με 16-10.

Η ομάδα της Νικούλη αντέδρασε και μείωσε σε 20-19, αλλα οι παίκτριες του Νικαιώτικου συλλόγου με αιχμή την Μολδοβανίδη, πήρε το σετ με 25-21 και έκανε το 2-1.Γερή κόντρα είχαμε και στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 17-17. Στη συνέχεια η Κοκμοτού πήγε στο σερβίς όπου δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχη του Ιωνικού, και βοήθησε την ομάδα της να κάνει σερί 2-7 και να περάσει μπροστά με 19-24. Στην εξέλιξη η Ζίγκιρη καθάρισε το σετ με 19-25 και με 2-2 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Δραματικό ήταν το φινάλε του τάι μπρέικ. Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ καλά και ξέφυγε με 8-4. Στη συνέχεια χαλάρωσε και η Ένωση με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 9-9. Ο Ιωνικός στη συνέχεια αντέδρασε και με κρίσιμους πόντους από Κοντούδη και Σαρακατσάνη, πήρε προβάδισμα με 12-9. Η Κοκμοτού μείωσε σε 13-12, αλλά η Κράνη με μπλοκ έφερε τον Ιωνικό μια ανάσα από το κύπελλο με 14-12.

Εφτάψυχο αποδέιχτηκε το Ίλιον καθώς όχι μόνο δεν τα παράτησε, και κατάφερε στην εξέλιξη του σετ, με έκπληκτικό άσσο της Πρίντεζη να φέρει το σετ στα ίσια με 14-14. Εκεί μίλησε η κλάση της Μολδοβανίδη που με δυο καθοριστικές επιθέσεις διαμόρφωσε το τελικό 16-14 και έστειλε οριστικά το τρόπαιο στην ομάδα του Ιωνικού.Με τη λήξη τους ματς, παίκτριες και προπονητικό τιμ πανηγύρισαν έξαλα το πρώτο τους τρόπαιο για φέτος.

Από τον Ιωνικό καλή παρουσία είχαν και οι Κοντούδη, Κράνη, Σαρακατσάνη ενώ από την Ένωση που ειχε πολλά χαμένα σερβίς αλλά το πάλεψε σκληρά μέχρι το τέλος, ξεχώρισαν Ζιγκίρη, Κοκμοτού, Πρίντεζη, Τσιώνη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου- Μεταξά

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-13, 25-21, 19-25, 16-14)

Ιωνικός Νίκαιας (Μαρούλης) Κοντούδη, Σερέτη, Μπελεγρίνη, Μολδοβανίδη, Σαρακατσάνη, Κράνη, Βελιανίτη (λ) Μπουλούμπαση Σ (λ) Μπουλούμπαση (Δ) Δημητρακάκου, Ανδρακάκου, Καφίρη, Βούλγαρη, Δασκάλου

'Ενωση Ιλίου (Νικούλη): Τσιώνη, Μπούσια, Ζιγκιρη, Πρίντεζη, Σαγάνη, Κοκμοτού, Καραγιαννίδη (λ) Μπούτα, Ντασιώτη, Τσιούτσια (λ), Νούνου, Ανδριώτη,  Ρούτσι, Γιωτάκη