21-01-2022 14:30

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική κατηγορία Γυναικών: Τα Γλυκά Νερά έγιναν... χείμαρρος και παρέσυραν την Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στο ντέρμπι της 13η αγωνιστικής

Σε δύο δόσεις ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών. Η ήττα της πρωτοπόρου Δεξαμενή Μεταμόρφωσης από τον ΓΣ Γλυκών Νερών που έγιναν....ορμητικός χείμαρρος ξεχώρισε σε αυτή την αγωνιστική ενώ ΕΣ Νέας Μάκρης και ΟΠΕ Χαλκίδας συνέχισαν με νίκες.

Το παιχνίδι που ξεχώρισε στη 13η αγωνιστική ήταν αυτό ανάμεσα σε ΓΣ Γλυκών Νερών και Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Το ντέρμπι είχε πάθος, πέισμα, ρυθμό και μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 2-0 υπέρ των γηπεδούχων έγινε 2-2 από τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Στέφανος Μονδέλος είδε τις παίκτριές του να είναι πιο αποφασιστικές και συγκεντρωμένες στα κρίσιμα σημεία του σετ και με 15-11 έφτασαν σε μια δύσκολη και σημαντική νίκη με 3-2 . Παρά την ήττα οι φιλοξενούμενες εμειναν μόνες στην κορυφή με 29 βαθμούς και τους πλησίασε στον πόντο η Νέα Μάκρη.

Μάχη… πεντάδας έγινε ανάμεσα σε ΑΟ Αγίου Στεφάνου και ΕΣ Νέας Μάκρης. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, η ομάδα της Νέας Μάκρης έδειξε να είναι πιο συγκεντρωμένη και αποτελεσματική. Το τρίτο και το τέταρτο σετ έγιναν ντέρμπι μέχρι το τέλος αλλά η ομάδα του Αγίου Στεφάνου δεν κατάφερε να βρει λύσεις στους κομβικούς πόντους με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 1-3 που κρατάει τη Νέα Μάκρη έναν βαθμό πίσω από την κορυφή.Νίκη και σοβαρότητα από την ΟΠΕ Χαλκίδας στην έδρα του Πανελληνίου.

Ο Πανελλήνιος παρουσιάστηκε προσηλωμένος στα πρώτα δύο σετ αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων και η ποικιλία στο επιθετικό κομμάτι έδωσαν το προβάδισμα στις παίκτριες της Σοφίας Ιορδανίδου. Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και έτσι ήρθε το τελικό 0-3 για την ομάδα της Χαλκίδας.

Χαμένος βαθμός αλλά νίκη για τον ΓΣ Απόλλων που επικράτησε με 3-2 του ΑΠΟ Δάφνης Αγ. Δημητρίου.  Απίθανο το δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στους 62 πόντους με  30-32,.

Τελικά οι γηπεδούχες, αφού ισοφαρίστηκαν ξανά και ξανά, πήραν τη νίκη με 3-2 καθώς στο πέμπτο και καθοριστικό σετ είχαν περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό.Καθαρό τρίποντο για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στον ΓΣ Κερατέας. Η ομάδα των Θρακομακεδόνων είχε την κυριαρχία σε όλο το παιχνίδι και πιάνοντας υψηλή απόδοση έφτασε στο 3-0 που οδήγησε την ομάδα στους 15 βαθμούς.

Νίκη και τρεις βαθμοί και για τον ΑΟ Καρέα που παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ από την Παλλήνη ανέβασε ταχύτητα και τελείωσε το παιχνίδι με 0-3. Ο ΑΟ Καρέα έφτασε στους 11 βαθμούς και έδειξε θετικά στοιχεία ενόψει της συνέχειας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

13η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - Ρεπό

Πανελλήνιος ΓΣ - ΟΠΕ Χαλκίδας  0-3 (17-25,22-25,12-25)

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης   3-2 (25-19,25-22,21-25,17-25,15-11)

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΕΣ Νέας Μάκρης 1-3 (14-25,25-16,22-25,25-27)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΓΣ Κερατέας   3-0 (25-14,25-17,25-9)

ΑΟ Παλλήνη - ΑΟ Καρέα     0-3 (22-25,15-25,14-25)

ΓΣ Απόλλων - ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου   3-2 (25-16,30-32,25-20,14-25,15-10)