18-01-2022 15:33

ΕΣΠΑΑΑ: Επανέναρξη της Β' εθνικής Γυναικών με σημαντικές νίκες για Φοίβο, Απόλλωνα, Μαγκουφάνα και Ίωνες

Επανέναρξη της αγωνιστικής δράσης για τα πρωταθλήματα της ΕΣΠΑΑΑ με τη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών να ανοίγει αυλαία για το 2022 μετά τις διακοπές των εορτών και της πανδημίας.

Με πολύ όρεξη και διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες ενώ το ντέρμπι του Φοίβου Μελισσίων με τον ΑΣ Παπάγου τράβηξε τα βλέμματα.

Ο πρωτοπόρος Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνέχισε με την ίδια φόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις καθώς νίκησε εμφατικά τον ΓΣ Κορωπίου. Ο Βασίλης Αρναούτης είδε τις αθλήτριές του να κυριαρχούν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, να είναι καλύτερες σε όλους τους τομείς και να παίρνουν τη νίκη με 3-0 δεχόμενες μόλις 22 πόντους σε όλο το ματς.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ήταν αυτό ανάμεσα στο Φοίβο Μελισσίων και τον ΑΣ παπάγου. Η ομάδα του Φοίβου κατάφερε να ανακάμψει μετά το δυναμικό ξεκίνημα του Παπάγου που έδωσε και προβάδισμα με 0-1 σετ και έστω και δύσκολα έκανε το 25-23 στο δεύτερο σετ, οδηγώντας το παιχνίδι σε ισοπαλία 1-1 σετ. Όσο το παιχνίδι εξελίσσονταν τόσο περισσότερο ανέβαινε η απόδοση των γηπεδούχων που μετά το 2-1 «κλείδωσαν» τη νίκη με το 25-9 του τέταρτου σετ σημειώνοντας μια σημαντική νίκη κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο.Παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον ήταν και αυτό ανάμεσα σε Απόλλων Αγίου Δημητρίου και Νέων Βύρωνος.

Οι Νέοι Βύρωνος πήραν το πρώτο σετ προβληματίζοντας την αντίπαλη ομάδα. Ωστόσο μετά από ένα πολύ ωραίο δεύτερο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου έφερε το ματς σε ισορροπία με 26-24. Οι παίκτριες των Νέων Βύρωνος συνέχισαν να πιέζουν τις γηπεδούχες αλλά ο Κώστας Νικολακόπουλος είδε τις αθλήτριές του να ανταπεξέρχονται στην πίεση και να κατακτούν και τα επόμενα δύο σετ, φτάνοντας στην 9η φετινή τους νίκη και τους 26 βαθμούς.

Τρίποντο και για την Αθηνά Μαγκουφάνας στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Με πλουραλισμό στην επίθεση και καλή υποδοχή η Αθηνά Μαγκουφάνα, έπιασε καλή απόδοση και πήρε το πρώτο της τρίποντο για το 2022 φτάνοντας τους Νέους Βύρωνος στους 22 βαθμούς και πλησιάζονταν στον έναν τον ΑΣ Παπάγου.Δυναμικό πέρασμα της Γκράβας από την έδρα του ΓΣ Χαλανδρίου. Έχοντας σταθερά καλή απόδοση και στα τρία σετ αλλά και μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση η ΑΕ Γκράβας έφτασε στο 0-3 χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Πολύ σκληροί για να χάσουν οι Ίωνες που έδωσαν μεγάλη μάχη κόντρα στον ΑΣ Τυφών. Οι δύο ομάδες, που βαθμολογικά μέχρι τώρα έδειχναν σχεδόν ισάξιες, πάλεψαν για τέσσερα σετ με τις γηπεδούχες να παίρνουν τελικά αυτό που θέλουν. Το τρίτο σετ πήγε στην πλευρά του Τυφώνα και αυτό έδειξε ότι μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα, αλλά με 27-25 στο επόμενο σετ, οι Ίωνες ολοκλήρωσαν με επιτυχία την πρώτη τους εμφάνιση για τον 2022, φτάνοντας στο τελικό 3-1.