21-12-2021 21:02

ΕΣΠΑΑΑ: Εκτυφλωτικός Αστέρας θα κάνει καλές γιορτές στην κορυφή πρώτος και αήττητος

Πραγματοποιήθηκε η 11η αγωνιστική στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών, η οποία ήταν και η τελευταία για το 2021. Μία ακόμα νίκη για τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου αλλά και για το Φοίβο Μελισσίων που τον ακολουθεί στη βαθμολογία ενώ καμία από τις ομάδες της πρώτης εξάδας δεν έχασε βαθμό.

Με 0-3 επικράτησε ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου του ΑΣ Τυφών. Η ομάδα του Βασίλη Αρναούτη πραγματοποίησε ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση και με ποικιλία στο σκοράρισμα, καλό σερβίς και καλή υποδοχή είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Αστέρα στους 33 βαθμούς μετά από 11 παιχνίδια.

Τρεις βαθμούς πίσω βρίσκεται ο Φοίβος Μελισσίων. Ο Σπύρος Νικολάκης είδε την ομάδα του να φτάνει στο 28-30 για να πάρει το πρώτο σετ κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο όπως η ΑΕ Γκράβας. Οι παίκτριες του Φοίβου ανέβασαν τα ποσοστά τους σε επίθεση και υποδοχή στη συνέχεια και αυτό βοήθησε στο να “λυγίσουν” τη Γκράβα και να φτάσουν τελικά στο 0-3

.Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Οι Ίωνες μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι στο δεύτερο σετ ενώ πάλεψαν και το τέταρτο χωρίς όμως να αποφύγουν την ήττα με 3-1. Οι γηπεδούχες ήταν καλές στη μπροστά ζώνη και με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όπου έκαναν κάποια εύκολα λάθη, είχαν συνέπεια και πήραν μια νίκη που τις κρατάει στην τετράδα.Ισόβαθμος με τον Απόλλωνα παρέμεινε ο ΑΣ Παπάγου που έχει μπει για τα καλά στη μάχη της τετράδας. Οι μπλε έκαναν μια από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις κερδίζοντας τον ΓΣ Κορωπίου με 0-3 και έχοντας την απόλυτη κυριαρχία σε όλο το παιχνίδι.

Μάλιστα, στο τρίτο σετ πίεσαν ακόμα περισσότερο την αντίπαλη υποδοχή φτάνοντας στο 6-25.Ένα βαθμό πίσω από Παπάγου και Απόλλων Αγίου Δημητρίου βρίσκονται οι Νέοι Βύρωνος. Η ομάδα του Βύρωνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου με 0-3. Ωστόσο η Νίκη Αμαρουσίου αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος και ανάγκασε τις παίκτριες του Μάριου Παπαδούρη να υπερβάλουν εαυτόν για να φτάσουν στη νίκη και μάλιστα χωρίς απώλειες.

Νίκη και για την Αθηνά Μαγκουφάνας επί του Χαλανδρίου με 3-0. Με αυτή τη νίκη η Αθηνά Μαγκουφάνας παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας αφού απέχει 4 βαθμούς. Ο ΓΣ Χαλανδρίου ουσιαστικά απείλησε κυρίως στο δεύτερο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.