17-12-2021 02:50

ΕΣΠΑΑΑ: ΑΟ Άνοιξης και Κολλέγιο Ντερή οδηγούν την κούρσα στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών

Με νίκες συνέχισαν Κολλέγιο Ντερή και ΑΟ Άνοιξης αλλά και για την τρίτη στη βαθμολογία Σχολή Μωραΐτη που συνέχισαν την καλή τους πορεία.

Από τα πιο ενδιαφέρονται παιχνίδια της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα σε Κολλέγιο Ντερή και ΠΑΟ Κουκάκι. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι,προηγήθηκαν με 21-25. Το Κολλέγιο Ντερή βελτίωσε τις αδυναμίες του στη συνέχεια του αγώνα και με δύο πολύ οριακά σετ (26-24 και 26-24) πήρε προβάδισμα έστω και δύσκολα. Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες απέκτησαν αυτοπεποίθηση και σιγουριά και με 25-20 ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 3-1.

Δύο όψεις είχε ο αγώνας μεταξύ ΓΑΣ Χολαργού και ΑΟ Άνοιξης. Στα δύο πρώτα σετ ο ΑΟ Άνοιξης ήταν καταιγιστικός αφού κυριάρχησε απόλυτα φτάνοντας στο 0-2 με 10-25 και 6-25.

Ο ΓΑΣ Χολαργού έδειξε το καλό του πρόσωπο στο τρίτο σετ και πίεσε την αντίπαλη ομάδα μέχρι το τέλος. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Άνοιξης έστω και δύσκολα έφτασε στο 24-26 και τελείωσε το παιχνίδι παίρνοντας καθαρό τρίποντο και νίκη με 0-3.Έβδομη φετινή νίκη για τη Σχολή Μωραϊτη. Οι Αμαζόνες Αχαρνών είχαν δύσκολο έργο και δεν τα κατάφεραν στην έδρας της Σχολής.

Οι γηπεδούχες έκαναν μια ακόμα καλή εμφάνιση στην έδρα τους και παρά την αντίσταση που συνάντησαν στο δεύτερο σετ πήραν τη νίκη με 3-0 και έφτασαν στους 22 βαθμούς.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για το Μελισσιακό απέναντι στον ΑΟ Διονύσου. Οι παίκτριες του Μελισσιακού είδαν τις αντίπαλές τους να ισοφαρίζουν δύο φορές στα σετ. Στο καθοριστικό τάι μπρέικ, όμως, οι γηπεδούχες χαμογέλασαν τελευταίες καθώς με 15-10 έφτασαν στη νίκη με 3-2 και μαζί στους 18 βαθμούς.

Το χαμένο βαθμό του Μελισσιακού εκμεταλλεύτηκε η Ένωση Γαλατσίου που με το 3-1 επί του ΑΟ Λαγονησίου βρέθηκε μόνη στην πέμπτη θέση.Ο ΑΟ Λαγονησίου ήταν ξανά μαχητικός αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Μπορεί το παιχνίδι να βρέθηκε στο 1-1 σετ αλλά οι αθλήτριες της Ένωσης Γαλατσίου βρήκαν λύσεις στα επόμενα δύο σετ, και ολοκλήρωσαν με νίκη τη 10η αγωνιστική.

Τέλος, νίκη πέτυχε ο ΔΑΣ Αραφήν κόντρα στη Νηαρ Ηστ. Η ομάδα της Ραφήνας σημείωσε την πρώτη φετινή της νίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ αλλά τελικά οι γηπεδούχες ήταν αυτές που πήραν τη νίκη.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: