30-11-2021 20:32

ΕΣΠΕΠ Β εθνική: Ο Ακρίτας πήρε το θρίλερ της Καλαμάτας

Σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες των τελευταίων ετών ο ΑΟ Ακρίτας επικράτησε με 1-3 (25-17, 28-30, 21-25, 32-34) του Μεσσηνιακού στο Καλαματιανό ντέρμπι στο κλειστό της Παραλίας,  για την 6η αγωνιστικής της Β’ Εθνική γυναικών (Η’ όμιλος) της ΕΣΠΕΠ. Μια νίκη που ανεβάζει την νικήτρια ομάδα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, και την φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της πρώτης τριάδας, και των play off ανόδου.
Αγωνιστικά ο τυπικά γηπεδούχος Μεσσηνιακός ξεκίνησε καλύτερα, εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λάθη του Ακρίτα  στο σέρβις και την υποδοχή, και πήρε το προβάδισμα με 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ ο Ακρίτας αντέδρασε ισοφάρισε σε 1-1 με 28-30, πέρασε μπροστά με 1-2 με 21-25 και μετά από ένα χιτσκοκικο φινάλε, οπου το τέταρτο σετ είχε διάρκεια 45 λεπτών, και σημειώθηκαν 66 πόντοι (32-34), ο Ακρίτας τρλικά πήρε το σετ στις λεπτομέρειες και το παιχνίδι με 1-3.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ακρίτας θα κάνει το ρεπό της για να ακολουθήσει σε δυο εβδομάδες ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι αυτή τη φορά με τον ΝΟΚ στη πρεμιέρα του β’ γύρου.

ΑΟ Ακρίτας (Χαραλαμπίδης): Φωτεινάκη, Μαθιουδάκη , Μπαγιώκου, Καραβανά, Ιωαννίδη, Σταυροπούλου, Μπαστακού (λ), Μπότη, Κρίκη (λ), Βολανάκη , Κούρτη, Χαλβατσιώτη, Καρδουλάκη, Πετεινάρη