30-11-2021 17:00

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Αγχωτικό δίποντο για την Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, νίκες για Ν.Μάκρη, Γλυκά Νερά

Το ρεπό του Αγίου Στεφάνου έδωσε την ευκαιρία στη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης να βρεθεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία παρότι έχασε βαθμό από τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Αγχωτική νίκη με 3-2 πέτυχε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης απέναντι στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Η ομάδα της Μεταμόρφωσης προηγήθηκε τόσο με 1-0 όσο και με 2-1 στα σετ, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν πείσμα και διάθεση και κυνήγησαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Βάρης πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά οι γηπεδούχες επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 15-13 και πήραν τη νίκη.

Συνέχισε το σερί νικών ο ΕΣ Νέας Μάκρης που νίκησε με 3-1 και τον ΑΟ Καρέα. Οι γηπεδούχες έπιασαν πολύ υψηλή απόδοση και στο δεύτερο σετ επικράτησαν με 25-9 αλλά αυτό μάλλον «ταρακούνησε» την ομάδα του ΑΟ Καρέα που ξαναμπήκε στο παιχνίδι και πήρε το τρίτο σετ με 20-25. Ωστόσο οι γηπεδούχες ξαναβρήκαν ρυθμό και με ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα έφτασε στη νίκη με 3-1.Δύσκολη νίκη για τον ΓΣ Γλυκών Νερών απέναντι στον ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Οι γηπεδούχες βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ αλλά βρήκαν σταθερότητα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές. Στο κρίσιμο πέμπτο σετ έγινε η ανατροπή και παρότι δεν πήρε το τρίποντο ο Στέφανος Μονδέλος είδε την ομάδα του να παίρνει τη νίκη και να συνεχίζει να βρίσκεται για τα καλά στο παιχνίδι της πεντάδας.Στην πεντάδα συνεχίζει να βρίσκεται ο Απόλλων που πήρε πολύ σημαντική νίκη με αντίπαλο τον Πανελλήνιο. Οι αθλήτριες του Πανελληνίου επανήλθαν στο τρίτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν, αλλά σε γενικές γραμμές η ομάδα του Απόλλωνα είχε καλή παρουσία και έφτασε δίκαια στη νίκη με 3-1.

Νίκη ψυχολογίας πέτυχε η Δάφνη Αγ. Δημητρίου με τη νίκη επί της Παλλήνης. Η Δάφνη Αγ. Δημητρίου είχε καλή απόδοση αλλά δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ καθώς η ομάδα της Παλλήνης πίεσε την αντίπαλη υποδοχή. Το τρίτο σετ κρίθηκε στο 27-25 και έτσι οι γηπεδούχες πήραν το τρίποντο και έφτασαν τους 7 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

8η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - Ρεπό

ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΑΟ Παλλήνη  3-0 (25-18,25-20,27-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"  3-2 (25-23,21-25,25-17,22-25,15-13

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Καρέα   3-1 (25-18,25-9,20-25,25-20)

ΓΣ Απόλλων - Πανελλήνιος ΓΣ  3-1 (25-17,25-15,23-25,25-18)

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΟ Θρακομακεδόνων    3-2 (22-25,25-19,15-25,25-17,15-12)

Τετ-8/12/21        21:00     Κερατέας (Ι. Μέγγουλης)            ΓΣ Κερατέας - ΟΠΕ Χαλκίδας