30-11-2021 15:27

ΕΣΠΑΑΑ: Ακάθεκτος ο Αστέρας Αγ Δημητρίου με 8/8, επικράτησαν στα ντέρμπι τετράδας Φοίβος και Μαγκουφάνα

O Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνέχισε την φρενήρη πορεία του, καθώς έκανε το 8/8 στη LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών ενώ Φοίβος Μελισσίων και Αθηνά Μαγκουφάνας κέρδισαν τα ντέρμπι της αγωνιστικής και συνέχισαν να καταδιώκουν το σύλλογο του Μπραχαμίου.

Αρχικά ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου και κράτησε το αήττητο και την κορυφή. Οι αθλήτριες του Βασίλη Αρναούτη είχαν ανώτερες σε υποδοχή και επίθεση ενώ κυρίως στο πρώτο και το τρίτο σετ έχτισαν διαφορά από νωρίς, κάτι που τους οδήγησε στο τρίποντο.

Ο Φοίβος Μελισσίων σημείωσε μεγάλη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου με 3-0 και έφτασε του 21 βαθμούς. Η ομάδα του Σπύρου Νικολάκη είχε καλή εικόνα στο πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο έκανε μια από τις καλύτερες φετινές της παρουσίες της για φέτος. Η επίθεση δούλεψε υποδειγματικά ενώ η υποδοχή έπιασε υψηλά ποσοστά φτάνοντας στο 25-8. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο τρίτο σετ αλλά η ψυχολογία ήταν με την πλευρά το Φοίβου και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0.

Θρίλερ είχαμε ανάμεσα στον ΑΣ Παπάγου και την Αθηνά Μαγκουφάνας. Οι γηπεδούχες ήταν πολύ προσεκτικές στα κρίσιμα σημεία του πρώτου σετ και προηγήθηκαν με το 25-23. Η αθλήτριες της Αθηνάς Μαγκουφάνας ανέβασαν απόδοση και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και υπομονή στο παιχνίδι τους ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 1-2 σετ.

Οι γηπεδούχες ανέκαμψαν, όμως, και απο 10-14 που έχαναν οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ καθώς πήραν το τέταρτο σετ με 25-16 . Η ομάδα της Αθηνάς Μαγκουφάναςπροηγήθηκε με 4-10, ο Παπάγου πλησίασε στο 8-11 αλλα σε κείνο το σημείο οπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός δεν μέτρησε άδικα άσσος των γηπεδούχων, ακολούθησαν διαμαρτυρίες και ο πρώτος διαιτητής ο κ. Προκοπίου έδειξε κόκκινη κάρτα, το σκορ έγινε 8-13 για να τελιώσει με 10-15. Με το διπλό αυτό η Μαγκουφάνα έμεινε  στο +2 απο τον πέμπτο Παπάγου.

Νίκη χαρακτήρα πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος απέναντι στην ΑΕ Γκράβας με 3-1. Παρά το 25-16 του πρώτου σετ οι ομάδα της Γκράβας ανέκαμψε και έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία με 20-25. Με σωστές επιθέσεις και καλό σερβίς οι Νέοι Βύρωνος πήραν στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ και εν συνεχεία έφτασαν στο 3-1 και τη νίκη.

Παιχνίδι με πολλές ανατροπές έγινε ανάμεσα σε ΓΣ Χαλανδρίου και Ίωνες. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 1-2 σετ αλλά ο ΓΣ Χαλανδρίου πάλεψε μέχρι το τέλος στο τέταρτο σετ και οδήγησε την αναμέτρηση σε τάι μπρέικ. Σε ένα πέμπτο σετ που δεν έλεγε να τελειώσει οι Ίωνες πήραν το τάι μπρέικ με 15-17 και μαζί και τη νίκη με 2-3.Νίκη και για τον ΑΣ Τυφών στην έδρα του ΓΣ Κορωπίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 0-3 και μαζί στους 10 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

8η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΓΣ Χαλανδρίου - Ίωνες ΑΣΠ  2-3 (25-23,17-25,20-25,25-23,15-17)

ΑΣ Παπάγου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  2-3 (25-23,14-25,21-25,25-16,10-15)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου 3-0 (25-18,25-8,25-19)

ΓΣ Κορωπίου - ΑΣ Τυφών   0-3(14-25,6-25,16-25)

ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου   3-0

(25-13,25-18,25-15)ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΕ Γκράβας     3-1 (25-16,20-25,25-23,25-15)