25-11-2021 15:28

ΕΣΠΑΑΑ: Κολλέγιο Ντερή και ΑΟ Άνοιξης συνέχισαν με νίκες στην Τοπική 2 Γυναικών

Χωρίς αλλαγές στην κορυφή συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Γυναικών 2 της ΕΣΠΑΑΑ. Με μοναδική εκκρεμότητα το παιχνίδι Μελισσιακός - Σχολή Μωραϊτη που θα γίνει την Παρασκευή, η 7η αγωνιστική δεν έκρυβε εκπλήξεις και έτσι το Κολλέγιο Ντερή παρέμεινε στην πρώτη θέση.

Με 3-1 επικράτησε το Κολλέγιο Ντερή της Ένωσης Γαλατσίου σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχες είχαν το… πάνω χέρι. Παρά την καλή εικόνα της Ένωσης Γαλατσίου στο τρίτο σετ, όπου και οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1 σετ, κατά τα άλλα οι αθλήτριες του Ντερή είχαν καλή απόδοση και έφτασαν στη νίκη με καθαρό τρίποντο.

Το σερί που ξεκίνησε από τη 2η αγωνιστική συνεχίζεται για τον ΑΟ Άνοιξης που έφτασε στην έκτη νίκη του για φέτος με το 3-0 κόντρα στη Νηαρ Ηστ. Οι παίκτριες του ΑΟ Άνοιξης είχαν πολύ καλή απόδοση στο σερβίς, και την υποδοχή, και σε μια συνολικά καλή παρουσία δεν επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ μετά τα μισά κάθε σετ, με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 3-0.

Καθαρό τρίποντο και για τον ΠΑΟ Κουκάκι απέναντι στον ΔΑΣ Αραφήν. Οι γηπεδούχες απέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο ότι ήταν φαβορί και παρά την προσπάθεια του μαχητικού Αραφήν, πήραν τη νίκη και έφτασαν έστω και προσωρινά τη Σχολή Μωραΐτη στους 15 βαθμούς.

Πρώτη νίκη φέτος για τις Αμαζόνες Αχαρνών καθώς επικράτησαν με 3-0 του ΑΟ Λαγονησίου. Μετά από δύο ανταγωνιστικά σετ η ομάδα του Λαγονησίου ξέμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχες έφτασαν πιο εύκολα από τα προηγούμενα σετ στην κατάκτησή του.

Το 3-0 έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς στις Αμαζόνες που πλέον έφτασαν στους 5.Δύσκολη νίκη και για τον ΓΑΣ Χολαργού στην έδρα του ΑΟ Διονύσου. Οι παίκτριες του ΑΟ Διονύσου ισοφάρισαν δύο φορές στα σετ αλλά στο πέμπτο, η ομάδα του Χολαργού επικράτησε έστω και δύσκολα με 14-16 και ολοκλήρωσε τη νίκη με 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

7η αγωνιστική

ΑΣ Κολλεγίου Ντερή - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  3-1 (25-14,25-18,22-25,25-12)

Αμαζόνες Αχαρνών - ΑΟ Λαγονησίου  3-0 (25-22,25-21,25-12)

ΠΑΟ Κουκάκι - ΔΑΣ Αραφήν   3-0 (25-15,25-17,25-17)

ΑΟ Διονύσου - ΓΑΣ Χολαργού  2-3 (17-25,25-19,21-25,25-19,14-16)

ΑΟ Άνοιξης - ΑΟ Νηαρ Ηστ  3-0 (25-17,25-12,25-13)

Παρ-26/11/21      21:45      Λύκειο Μελισσίων      Μελισσιακός ΑΟ - ΑΣ Σχολή Μωραϊτη