23-11-2021 15:11

ΕΣΠΑΑΑ: Ακλόνητος στην κορυφή ο Αστέρας με 7/7, μεγάλες ανατροπές για Γκράβα και Απόλλων Αγ. Δημητρίου

Οι ομάδες τις τετράδας συνέχισαν με νίκες στην 7η αγωνιστική της Β Εθνικής γυναικών με τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου να χάνει βαθμό από τον Παπάγου. Θρίλερ με εκπληκτική ανατροπή στο… σκοτάδι έγινε ανάμεσα σε ΑΣ Τυφών και ΑΕ Γκράβας (φωτό) και προβλήθηκε ζωντανά σε live streaming απο το Life. Το παιχνίδι διακόπηκε για 20’ λόγω πτώσης της τάσης στο κλειστό του Νέου Ηρακλείου στο δεύτερο σετ, και τελείωσε μεσάνυχτα και κάτι αφού κρίθηκε στο τάι μπρέικ με την Γκράβα να επικρατεί 2-3 από 2-0.

Παραμένει αήττητος ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου που πήρε καθαρή νίκη με 0-3 στην έδρα των Ιώνων. Οι γηπεδούχες έμειναν κοντά στο σκορ και δυσκόλεψαν πολύ τον Αστέρα στο πρώτο σετ. Η ποιότητα του Αστέρα Αγίου Δημητρίου φάνηκε στα κρίσιμα σημεία όπου δεν επέτρεψαν στις γηπεδούχες να πάρουν σετ, και έφτασε στην έβδομη νίκη με 0-3 σε επτά αγωνιστικές.

Συνέχεια των καλών εμφανίσεων για το Φοίβο Μελισσίων αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Οι παίκτριες του Φοίβου έδειξαν την ανωτερότητά τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καθώς και στα τρία σετ είχε πολύ καλή απόδοση και πίεσαν πολύ την αντίπαλη υποδοχή. Έτσι έφτασαν στο 0-3 και τους 18 βαθμούς.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου.

Η ομάδα του ΑΣ Παπάγου έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και μάλιστα προηγήθηκε με 0-2.Κάθε σετ, όμως, είναι μια διαφορετική ιστορία και οι αθλήτριες του Απόλλων Αγίου Δημητρίου ανασυντάχθηκαν και έκαναν την μεγάλη ανατροπή με 3-2.

Επιβλητική ήταν η εμφάνιση της Αθηνάς Μαγκουφάνας απέναντι στον ΓΣ Κορωπίου. Η ομάδα της Αθηνάς Μαγκουφάνας κυριάρχησε απόλυτα και στα τρία σετ και τόσο με το σερβίς όσο και με το μπλοκ και τις επιθέσεις δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο να μπει ο ΓΣ Κορωπίου στο κλίμα του αγώνα.Αναμέτρηση με ανατροπές και πολύ θέαμα έγινε ανάμεσα σε ΑΣ Τυφών και ΑΕ Γκράβας.

Ο Τυφώνας μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και παρότι αντιμετώπισε και την.. διακοπή ρεύματος στο δεύτρο σετ, πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ. Οι φιλοξενούμενες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο στη συνέχεια και αφού βελτίωσαν το αμυντικό κομμάτι βρήκαν λύσεις και με 21-25 και 14-25 έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η ανατροπή, με την ΑΕ Γκράβας να φτάνει στο 10-15 και το διπλό, αλλά παράλληλα έχασε την ευκαιρία για ένα πόντο να μπει και στην τετράδα.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Νέους Βύρωνος.Ο ΓΣ Χαλανδρίου έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο και κυρίως στο δεύτερο σετ αλλά δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες, με πολύ καλή παρουσία στο επιθετικό κομμάτι να φτάνουν στη νίκη με 1-3