22-11-2021 15:01

ΕΣΠΑΑΑ Β εθνική ανδρών: Απόδραση απο την Κυψέλη για τους Ίωνες οι οποίοι έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή

Νίκη πρωτιάς είχαμε στον Α όμιλο της Β εθνικής ανδρών ΕΣΠΑΑΑ που συνδυάστηκε με ανατροπή στη βαθμολογία ενώ στον Β όμιλο, οι πρωτοπόροι συνέχισαν με νίκες.

Η νίκη της αγωνιστικής έγινε από τους Ίωνες που απέδρασαν από την έδρα του Πανελληνίου με 2-3. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα να χάσουν το πρώτο σετ. Ωστόσο ανέκαμψαν και μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό δεύτερο σετ ισοφάρισαν με 27-25.

Οι Ίωνες απέκτησαν και πάλι το πάνω χέρι αφού μετά απο ενα  ωραίο τρίτο σετ έφτασαν στο 22-25 αλλά οι παίκτες του Πανελληνίου έφεραν ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία και στο 2-2.Στο καθοριστικό τάι μπρέικ οι ομάδες έδειξαν ότι δεν ήθελαν να χάσουν αλλά τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι αφού ήταν σωστοί στις καθοριστικές επιθέσεις και με 2-3 έφυγαν από την Κυψέλη με νίκη που τους έφερε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και ανάμεσα σε ΑΕ Αμπελοκήπων και ΑΟ Παγκρατίου, δύο ομάδες που επίσης κυνηγάνε την πρωτιά. Στα δύο πρώτα σετ η ΑΕ Αμπελοκήπων έδειξε ότι πάει με φόρα για το τρίποντο αφού με πολύ καλή παρουσία προηγήθηκαν με 2-0. Οι παίκτες του Παγκρατίου, όμως, έβγαλαν ψυχή και μαχητικότητα και κατακτώντας τα επόμενα δύο σετ οδήγησαν το παιχνίδι στο καθοριστικό πέμπτο. Όσο προχωρούσε το τάι μπρέικ τόσο πιο πολύ ανέβαινε η ποιότητα της ΑΕ Αμπελοκήπων που στις λεπτομέρειες έφτασε στο 15-13 και τη νίκη με 3-2.

Τις πρώτες τους νίκες πανηγύρισαν ΑΕ Γκράβας και ΕΑΟ Σπάτων. Η Γκράβα με το 3-1 απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας έδειξε το καλό της πρόσωπο και έκοψε πολύτιμους βαθμούς από την ομάδα της Χαλκίδας στην πορεία για την τετράδα. Νίκη ψυχολογίας για τα Σπάτα που παρότι είδε το 2-0 να γίνεται 2-2 έκανε ένα πολύ καλό πέμπτο σετ και πήρε κόντρα στον ΓΣ Κυψέλης την πρώτη νίκη για φέτος.

Στον Β όμιλο η ΑΕ Αγίας Παρασκευής έκανε το 4 στα 4 απέναντι στην Αθηνά Μαγκουφάνας με το 3-0 και με μία ακόμα καλή εμφάνιση συνέχισε το σερί της. Οι γηπεδούχοι λύγισαν την αντίσταση της Αθηνάς Μαγκουφάνας στο πρώτο σετ και στη συνέχεια βελτίωσε τόσο το επιθετικό όσο και αμυντικά και εν τέλει έφτασε σε μία ακόμα καθαρή νίκη.Καθαρό τρίποντο πέτυχαν και οι δύο ομάδες που ακολουθούν στη βαθμολογία.

Ο ΓΣ Κερατέας είχε δύσκολο έργο στο πρώτο και το δεύτερο σετ αλλά τελικά κατάφερε να προηγηθεί της Ένωσης Γαλατσίου. Στο τρίτο σετ τα πράγματα έγιναν λίγο πιο εύκολα αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και πήραν τις κρίσιμες φάσεις χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας που οδήγησε στο 25-18 και το 3-0. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο ΑΟ Οδυσσέας του ΑΣ Τεύκρος.

Ο ΑΣ Τεύκρος είχε δύσκολο έργο και με εξαίρεση το δεύτερο σετ που πάλεψε μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Αυτή η νίκη του ΑΟ Οδυσσέας έφερε την ομάδα μαζί με τον ΓΣ Κερατέας στους 9 βαθμούς.Τέλος, νίκη πέτυχε ο ΑΚ Ζωγράφου επί του ΟΦ Γέρακα με 3-2 με τις δύο ομάδες να παίρνουν τους πρώτους βαθμούς τους για φέτος.Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος5η αγωνιστική

ΓΣ Εθνικός - Ρεπό     Πανελλήνιος ΓΣ - Ίωνες ΑΣΠ    2-3(21-25,27-25,22-25,25-21,13-15)

ΑΕ Γκράβας - ΟΠΕ Χαλκίδας   3-1 (25-21,16-25,25-23,25-21)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟ Παγκρατίου   3-2 (25-16,25-13,21-25,23-25,15-13)

ΕΑΟ Σπάτων - ΓΣ Κυψέλης       3-2 (25-22,25-17,15-25,18-25,15-4)