14-11-2021 17:52

LIFE Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Απώλεια βαθμών για Πανελλήνιο και Ένωση Γαλατσίου

Νέο ενδιαφέρον έδωσαν στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής ανδρών, οι απώλειες βαθμών για Πανελλήνιο και Ένωση Γαλατσίου. Κερδισμένοι από αυτό βγήκαν οι ομάδες των Ιώνων και του Παγκρατίου στον Α’ όμιλο, αλλά και της Αγίας Παρασκευής στον Β’ όμιλο.

Στον Α’ όμιλο, καλή εμφάνιση και νίκη σημείωσε η ομάδα των Ιώνων επί της Γκράβας. Αρχικά οι Ίωνες δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, και επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 25-22, η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με 25-15 και 25-19 έφτασαν στο 3-0 και με 9 βαθμούς σε 3 αγώνες, βρίσκονται στην κορυφή με πλεονέκτημα.

Νικηφόρα συνέχεια για τον ΑΟ Παγκρατίου μια αγωνιστική μετά την ήττα από τον Πανελλήνιο. Η ομάδα του Παγκρατίου δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ αφού ο ΕΑΟ Σπάτων πίεσε την υποδοχή των αντιπάλων τους αλλά εν τέλει με 26-24 οι γηπεδούχοι πήραν και αυτό το σετ. Η νίκη ολοκληρώθηκε με το 25-20 του τρίτου σετ και έστειλε το Παγκράτι στους 9 βαθμούς.

Δύσκολη νίκη για τον Πανελλήνιο που παρότι έχασε βαθμό γλύτωσε τα χειρότερα. Ο ΓΣ Κυψέλης μπήκε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ αλλά ο Πανελλήνιος έβγαλε ποιότητα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση κάνοντας το 1-2 σετ. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και με 25-22 έφεραν το παιχνίδι σε ισοπαλία και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Πανελλήνιος ήταν ανώτερος και έφτασε στο 2-3 παίρνοντας 2 βαθμούς και φτάνοντας τους 9 σε 4 παιχνίδια.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΠΕ Χαλκίδας. Ο Εθνικός τα βρήκε δύσκολα και έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ και στα τρία σετ με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 3-0.Το 3 στα 3 έκανε η ΑΕ Αγίας Παρασκευής δείχνοντας πολύ θετικό πρόσωπο. Η ομάδα του ΟΦ Γέρακα ήταν μαχητική και κυρίως στο δεύτερο σετ έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, η Αγία Παρασκευή πήρε τους κρίσιμους πόντους φτάνοντας στο 0-3, και τους 9 βαθμούς.

Ήττα για την Ένωση Γαλατσίου στην έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 3-2. Η ομάδα της Ένωσης Γαλατσίου βρέθηκε πίσω στα σετ ξανά και ξανά αλλά στο κρίσιμο πέμπτο σετ η Αθηνά Μαγκουφάνας αποδείχθηκε πιο έτοιμη. Το 3-2 έδωσε τη δεύτερη φετινή νίκη για τους γηπεδούχους αλλά και την πρώτη απώλεια βαθμών της Ένωση Γαλατσίου που παράλληλα τη ρίχνει στη δεύτερη θέση.

Παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΟ Οδυσσέας και ΓΣ Κερατέας. Και τα τέσσερα σετ είχαν το ίδιο σκορ με τη διαφορά ότι στο δεύτερο σετ το 25-21 ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΟ Οδυσσέας ήταν πολύ καλός επιθετικά και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων με αποτέλεσμα να φτάσει στο 3-1 και μαζί στους 6 βαθμούς.Νικητής στη μάχη της «ουράς» ήταν ο ΑΣ Τεύκρος κόντρα στον ΑΚ Ζωγράφου. Παρότι οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, το τρίτο σετ ίσως να ήταν και καθοριστικό. Αφού με 29-27 ο ΑΣ Τεύκρος έκανε το 2-1 σετ ήρθε πιο εύκολα η επικράτηση και στο επόμενο σετ για το τελικό 3-1.Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

4η αγωνιστική

ΑΕ Αμπελοκήπων - Ρεπό

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΓΣ Εθνικός   3-0 (25-13,25-16,25-12)

ΓΣ Κυψέλης - Πανελλήνιος ΓΣ   2-3 (25-17,20-25,20-25,25-22,6-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΕ Γκράβας         3-0(25-22,25-15,25-19)

ΑΟ Παγκρατίου - ΕΑΟ Σπάτων   3-0(25-13,26-24,25-20)

B’ Όμιλος

3η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  3-2 (25-20,19-25,25-17,15-25,15-11)

ΑΣ Τεύκρος - ΑΚ Ζωγράφου    3-1 (25-19,19-25,29-27,25-14)

ΟΦ Γέρακα - ΑΕ Αγίας Παρασκευής        0-3 (17-25,23-25,20-25)

ΑΟ Οδυσσέας - ΓΣ Κερατέας   3-1 (25-21,21-25,25-21,25-21)