09-11-2021 14:46

ΕΣΠΑΑΑ: Ασταμάτητος ο ΟΠΕΧ, έχασε βαθμό ο Αγ.Στέφανος, σπουδαία διπλά για Γλυκά Νερά και ΓΣ Απόλλων

Kράτησε την κορυφή της Τοπική Κατηγορία γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, ο ΟΠΕ Χαλκίδας (φωτό) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, ενώ απώλεια βαθμού είχε ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Η ομάδα της θρυλικής Σοφίας Ιορδανίδου, επικράτησε με ανατροπή σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και έκανε το 5/5.

Η Δάφνη Αγ. Δημητρίου μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να κάνει το «διπλό», και πήρε το πρώτο σετ με 17-25. Αυτό «ξύπνησε» τις γηπεδούχες που μπήκαν στο δεύτερο σετ με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, και έφτασαν στην ανατροπή με 3-1, και κράτησαν την ΟΠΕ Χαλκίδας στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Δύσκολη νίκη και για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στην έδρα του ΓΣ Κερατέας. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένος στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα σετ καθώς βρέθηκαν στο 1-1. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έλεγξε τις λεπτομέρειες στη συνέχεια και τελικά έφτασε στο 1-3 και παρέμεινε δεύτερη στη βαθμολογία, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου.

Η Παλλήνη έφερε ισορροπία στο παιχνίδι παρότι βρέθηκε να χάνει τόσο με 0-1 όσο και με 1-2 σετ αλλά και τις δύο φορές πήρε τα κρίσιμα σετ με 26-24. Στο τάι μπρέικ η Παλλήνη ξέμεινε από δυνάμεις και ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου έφτασε με πολύ κόπο σε μια σημαντική νίκη.Καθαρό τρίποντο για τον ΓΣ Γλυκών Νερών στην έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Οι γηπεδούχες πάλεψαν μέχρι ένα σημείο αλλά η ομάδα των Γλυκών Νερών ανέβασε απόδοση στα κομβικά σημεία των δύο πρώτων σετ και πήρε το προβάδισμα. Στο τρίτο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολο και με 15-25 οι φιλοξενούμενες ολοκλήρωσαν μια καλή εμφάνιση.Τέλος, νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχαν τόσο ο ΑΟ Θρακομακεδόνων όσο και ο ΓΣ Απόλλων.

Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στον ΑΟ Θρακομακεδόνων αλλά στο πέμπτο και καθοριστικό σετ οι φιλοξενούμενες έφτασαν στη νίκη με το 12-15. Ίδιο σενάριο είδαμε και το παιχνίδι του ΑΟ Καρέα με τον Απόλλων. Ο ΑΟ Καρέα είχε την κυριαρχία στο πρώτο και το τρίτο σετ αλλά οι αθλήτριες του Απόλλωνα όχι μόνο ισοφάρισαν δύο φορές αλλά πήραν και τη νίκη στο τέλος με 2-3.