09-11-2021 14:02

ΕΣΠΑΑΑ: Ακάθεκτος ο Αστέρας Αγ Δημητρίου με 5/5, επέστρεψε στις νίκες ο Φοίβος, ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι της τετράδας

H ομάδα του Αστέρα Αγίου Δημητρίου συνέχισε το σερί του και παρέμεινε στην πρώτη θέση της LIFE Β' Εθνικής Γυναικών ενώ Απόλλωνας Αγ. Δημητρίου και Φοίβος Μελισσίων ακολουθούν από κοντά.

Οι παίκτριες του Αστέρα Αγ. Δημητρίου κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη με 3-0 κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο όπως οι Νέοι Βύρωνος. Σε ένα παιχνίδι που στο ξεκίνημα των σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχες κατάφεραν να χτίσουν διαφορά και στο τέλος να «καθαρίσουν» το πολυπόθητο τρίποντο.

Επιστροφή στις νίκες για το Φοίβο Μελισσίων. Παρότι οι φιλοξενούμενες αγχώθηκαν χάνοντας το πρώτο σετ από τον ΓΣ Χαλανδρίου, το παιχνίδι άλλαξε εντελώς αφού η ισοφάριση έγινε με το εντυπωσιακό 8-25. Μετά το δύσκολο 20-25 ακολούθησε ένα ακόμα εύκολο σετ στο οποίο με 12-25, οι παίκτριες του Φοίβου ήταν άκρως αποτελεσματικές και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 1-3.

«Καθαρό» τρίποντο και για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου  στο ντέμπι τετράδας απέναντι στη Γκράβα. Η ομάδα του Κώστα Νικολακόπουλου, αντιμετώπισε μια πολύ σκληρή και ανταγωνιστική ομάδα. Ωστόσο οι νικήτριες ήταν αποτελεσματικές στις επιθέσεις προς το τέλος των σετ και με 25-18,25-22,25-16 έφτασαν στο 3-0 και μαζί στους 12 βαθμούς και στο -3 από την κορυφή.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας ανέκαμψε από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΑΣ Τυφών. Το ξεκίνημα ήταν πολύ δυναμικό για την Αθηνά Μαγκουφάνας που κατέκτησε με ευκολία το πρώτο σετ. Η εικόνα ήταν αντίστροφή στο δεύτερο και ο Τυφών έκανε το 1-1.

Η αντεπίθεση του Τυφών δεν είχε διάρκεια και έτσι η Αθηνά Μαγκουφάνας ξαναβρήκε ρυθμό, και με 25-13 και 25-15 έκανε το 3-1 παίρνοντας μια πολύ κομβική νίκη ενόψει συνέχειας.Ξέσπασε ο ΑΣ Παπάγου στο παιχνίδι κόντρα στους Ίωνες. Παρότι οι αθλήτριες των Ιώνων μπήκαν πιο ορεξάτες κατακτώντας το πρώτο σετ τα δεδομένα άλλαξαν, και ο ΑΣ Παπάγου έφτασε στο 1-3 με πολύ καλή εμφάνιση.

Το ρόδι «έσπασε» για φέτος η Νίκη Αμαρουσίου που ήταν η πρώτη για φέτος. Η ομάδα του Αμαρουσίου έβαλε πολύ δύσκολα στην υποδοχή του Κορωπίου και το τελικό 3-0 τους βοήθησε να πάρουν το πρώτο φετινό τρίποντο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: