05-11-2021 15:14

ΕΣΠΑΑΑ: Ιωνικός και ΑΣ Σπάτων παρέμειναν πρώτοι στην Τοπική Κατηγορία

Ολοκληρώθηκε σε δύο μέρες η 4η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις και ανατροπές. Ιωνικός και ΑΣ Σπάτων "Γαία" συνεχίζουν να προπορεύονται και να συνεχίζουν με αισιοδοξία το πρωτάθλημα.

Μια ακόμα καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι γυναίκες του Ιωνικού, στον Α όμιλο, που αποδεικνύουν ότι η ομάδα τους έχει βάλει ψηλούς στόχους φέτος. Οι παίκτριες του ΑΟ Οδυσσέα, που έχει αφήσουν θετικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, δε βρέθηκαν σε καλή μέρα με εξαίρεση το μαχητικό δεύτερο σετ. Η ομάδα του Ιωνικού βρήκε πολλές λύσεις από το μπλοκ και έφτασε στην τέταρτη φετινή νίκη χωρίς κανέναν χαμένο βαθμό.

Νίκη αλλά ακόμα ένας χαμένος βαθμός για τον ΑΣΟΧ ''Φοίβος''. Οι γηπεδούχες δυσκολεύτηκαν πολύ κόντρα στον Εθνικό αφού παρά το καλό πρώτο σετ το παιχνίδι έφτασε στο τάι μπρέικ. Έστω και δύσκολα ήρθε η νίκη για την ομάδα του Φοίβου αλλά με το 3-2 χάθηκε ακόμα ένας βαθμός ανοίγοντας τη διαφορά με τον Ιωνικό στους 2.δύσκολη νίκη για την ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου που βρήκε στο δρόμο της μια πολύ ορεξάτη Σταμάτα. Ο ΑΟ Σταμάτας, με εξαιρετικές άμυνες, παρέμεινε κοντά στο σκορ και έχασε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες. Εν τέλει η ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου έφτασε στο 3-0 πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη για φέτος

.Εκτός έδρας νίκες στο τάι μπρέικ σημειώθηκαν τόσο από τον Αετό Μεταμόρφωσης όσο και από τον ΑΣΠ Σάλαμμον. Ο Αετός Μεταμόρφωσης βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Ηρακλή Χαλκίδας αλλά έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή. Από την άλλη, ο ΑΣΠ Σάλαμμον σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές κατάφερε να επικρατήσει του ΑΟ Κωφών με 2-3 και να πετύχει την πρώτη του νίκη για φέτος.Σ

τον Β όμιλο διατηρείται στην κορυφή ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" μετά την 4η αγωνιστική. Μπορεί ο ΟΦ Γέρακα να κατέκτησε το πρώτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενες έβγαλαν χαρακτήρα και σε ένα ωραίο παιχνίδι έκαναν την ανατροπή επικρατώντας με 1-3.Έναν βαθμό πίσω από τη Γαία παραμένει ο ΕΑΟ Σπάτων. Σε ένα παιχνίδι που στα δύο πρώτα σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο η ομάδα των Σπάτων κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-1 του ΑΣΠ Κτησιφών έχοντας υπομονή και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους. Έτσι ο ΕΑΟ Σπάτων βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 11 βαθμούς.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου που με 3-0 επί του ΜΕΣ Μαραθώνα παραμένει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες στα δύο πρώτα σετ ενώ χρειάστηκε να κοπιάσουν για ολοκληρώσουν τη νίκη καθώς ο ΜΕΣ Μαραθώνα βελτιώθηκε πολύ στο τρίτο σετ και άγχωσε τον Ηρακλή.Σημαντική νίκη τόσο για τον ΑΣ Λαυρίου όσο και ο ΑΚ Ζωγράφου.

Ο ΑΣ Λαυρίου επικράτησε με 3-0 του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού με μια καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές. Ταυτόχρονα ο ΑΚ Ζωγράφου μπορεί να έχασε το πρώτο σετ αλλά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση και πέτυχε μια νίκη με εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της Ίσιδας - Δία Νέας Μάκρης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

4η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 ΓυναικώνΑ Όμιλος

ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΠΣ "Αετός" Μεταμόρφωσης  2-3 (25-22,25-19,19-25,23-25,4-15)

ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου - ΑΟ Σταμάτας   3-0 (26-24,27-25,25-20)

ΑΟ Κωφών - ΑΣΠ Σάλαμμον    2-3 (25-17,20-25,12-25,25-22,9-15)

ΑΟ Οδυσσέας - Ιωνικός ΑΣ      0-3 (11-25,21-25,16-25)

ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' - ΓΣ Εθνικός     3-2  (25-13,23-25,25-22,18-25,15-12)